ARES poleci w kosmos, czyli nowotwór i grawitacja
Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu będą pierwszym w historii polskim zespołem akademickim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ang. European Space Agency, ESA).
Foto: umed.wroc.pl
ESA to organizacja międzynarodowa z siedzibą główną w Paryżu, zrzeszająca 22 państwa członkowskie i współpracująca z organizacjami kosmicznymi spoza Europy.
Projekt zespołu ARES zaakceptowano do realizacji w 2019 r. w ramach programu „Spin Your Thesis!” To eksperyment, badający funkcjonowanie komórek nowotworowych w zmienionej grawitacji przy wykorzystaniu urządzenia Large Diameter Centrifuge (pozawala ono przeprowadzać eksperymenty na próbkach wystawionych na działanie grawitacji innej mocy niż ta, która jest odczuwana w warunkach ziemskich).
Badanie ma też umożliwić zgłębienie wiedzy na temat oporności wielolekowej występującej w niektórych typach raka, która przyczynia się do niepowodzeń w leczeniu. Komórki zostaną poddane czterem różnym poziomom hipergrawitacji (5, 10, 15 i 20 g) i będą narażone na różne warunki kontrolne w obecności lub przy braku leków cytostatycznych. W projekcie wezmą udział także studenci Politechniki Gdańskiej i Politechniki Wrocławskiej.
Źródło: www.umed.wroc.pl