22 listopada 2024

Badania przesiewowe. Miejsce zamieszkania ma znaczenie

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są dostępne dla osób po 50. roku życia i zmniejszają umieralność z powodu tego nowotworu.

Foto: pixabay.com

W badaniu opublikowany w czasopiśmie „JAMA Oncology” porównano zgłaszalność kobiet na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego (kolonoskopię, sigmoidoskopię, badanie kału na krew utajoną) i raka piersi (mammografię) w Stanach Zjednoczonych.

W tym celu poddano analizie dane ponad 2897 kobiet, z których 1090 zamieszkiwało tereny wiejskie. Zauważono, że kobiety zamieszkujące te tereny zgłaszały się na mammografię tak samo często jak kobiety mieszkające w miastach (zgłaszalność dla obu grup wynosiła 81 proc.). Dla badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego zgłaszalność była istotnie mniejsza wśród kobiet zamieszkujących tereny wiejskie (78 proc. vs 82 proc. wśród kobiet mieszkających w miastach).

Autorzy pracy sugerują, że różnice w zgłaszalności na badania w kierunku raka jelita grubego mogą wynikać z faktu że, zostały one wdrożone później niż mammografia i w związku z tym dostęp do nich oraz świadomość konieczności zgłaszania się na nie może być mniejsza na terenach wiejskich.