22 listopada 2024

Bajki kontra choroba – projekt studentów SUM

Jak wytłumaczyć ciężko choremu dziecku, co dzieje się z jego organizmem? Jak oswoić strach przed szpitalem i zabiegami medycznymi? Najlepiej opowiadając… bajkę.

Foto: archiwum

Tego zadania podjęło się dwóch studentów medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: Michał Smoczok i Krzysztof Starszak.

Stworzyli projekty trzech książeczek, poświęconych białaczce, cukrzycy i astmie, które pozwolą małym pacjentom na zrozumienie przebiegu choroby, leczenia i rekonwalescencji.

– Jako studenci medycyny, niejednokrotnie spotykaliśmy się z przekazywaniem informacji o chorobie dziecku i rodzicom. Byliśmy również świadkami diagnostyki, procesu leczenia oraz wizyt kontrolnych. Nasze doświadczenie chcielibyśmy wykorzystać, by zwrócić uwagę na poważny problem, z którym jednak łatwo sobie poradzić – tłumaczy Krzysztof Starszak.

Tak narodził się pomysł, by o trudnych medycznych tematach napisać w prosty i przystępny sposób. Bajkowy świat, w którym młody pacjent staje się bohaterem walczącym z chorobą, białe krwinki ochroniarzami, a czerwone szefami sprawia, że dziecku łatwiej zrozumieć jak będzie przebiegała choroba i co się z nim dzieje.

– Wierzymy, że rozwiązanie które proponujemy, ułatwi najmłodszym pacjentom poznanie choroby, pozwoli na zrozumienie czynności wykonywanych przez lekarzy i pielęgniarki oraz wzbudzi zainteresowanie tematyką medyczną – mówi Michał Smoczok. Ma być to także ułatwienie dla rodziców, którzy muszą się zmierzyć z trudnymi pytaniami chorych dzieci. Wszystkie książeczki konsultowane były z psychologami i lekarzami.

Autorką tekstu jest Ewa Jania – młoda mama i pisarka, która z wielkim entuzjazmem, wkładając serce i nieustannie poszerzając swoją wiedzę z zakresu medycyny, pracuje nad kolejnymi pozycjami serii. Za ilustrację odpowiada Jakub Szczygieł. Obecnie projekt jest na etapie druku pierwszej książeczki o białaczce. Publikacja o cukrzycy jest w końcowej fazie ilustrowania natomiast ta o astmie na etapie tworzenia tekstu.

Aby znaleźć środki na wydanie wszystkich książeczek, pomysłodawcy zdecydowali się na zbiórkę pieniędzy poprzez platformę crowdfundingową PolakPotrafi.pl. Do końca sierpnia można wesprzeć akcję, co pozwoli na zwiększenie nakładu książeczek i dotarcie do większej liczby chorych dzieci w Polsce.