30 marca 2025

Będzie bat na oszustów

Szum medialny wymusił na Ministerstwie Zdrowia deklarację wprowadzenia Lex Szarlatan pozwalającego zwalczać oszukańcze praktyki – pisze Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, w felietonie dla „Gazety Lekarskiej”.

Fot. pixabay.com

Z zadowoleniem przyjęliśmy najnowsze dane o tym, że lobbowane przez lekarzy zmiany mające na celu ułatwienie dostępu do znieczulenia porodu spowodowały 11-krotny wzrost odsetka znieczuleń w Polsce.

Udało się również spełnić wieloletni postulat samorządowy – 31 stycznia 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę zrównującą prawa lekarzy prywatnych i NFZ. Oznacza to, że od dnia wejścia ustawy w życie (14 lutego) każdy lekarz w Polsce, niezależnie od miejsca i formy zatrudnienia, może wystawić receptę na darmowe leki „S” i „Dz”, oczywiście jeśli pacjent spełnia kryteria refundacyjne. Koniec pustych przelotów do POZ, by przepisać receptę. To korzyść zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

Zima okazała się sezonem na szarlatanów. Dziennikarze wielu redakcji po rozpoczęciu cyklu przez red. Janczurę z WP szeroko rozpropagowali temat w mediach. Zrobił się on na tyle medialny, że wymusił na MZ deklarację wprowadzenia Lex Szarlatan pozwalającego zwalczać takie praktyki. Jednocześnie padła deklaracja rozszerzenia uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta, by mógł na takie oszukańcze działania reagować.

Niestety, rząd wprowadził również nowe kody PKD, a tam m.in. kod 86.96.Z dla działalności w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej. Stanowczo zaprotestowaliśmy wobec takiego rozwiązania w MZ i włączyliśmy się w medialną presję, by ograniczyć żerowanie na zdesperowanych pacjentach przez oszustów medycznych oferujących cudowne terapie. Zwróciliśmy również rządowi uwagę na nieprawidłowe zmiany w PKD dotyczące praktyk lekarzy dentystów, co wymaga pilnej korekty.

Wobec haniebnych oskarżeń pod adresem polskich lekarzy, jakie padły w Sejmie RP ze strony radcy prawnej Anny Kubali oraz posła Romana Fritza, wystosowaliśmy do pani radcy wezwanie przedsądowe i zawiadomienie do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Samorządu Radców. Wobec działań pani radcy i pana posła wystosowaliśmy również zawiadomienie do marszałka Szymona Hołowni z żądaniem reakcji.

Rozpoczęły się prace zespołu NRL ds. automatycznej refundacji. Wystosowaliśmy do MZ opinię oraz oczekiwania środowiska nt. przedstawionego nam założenia systemu automatycznego określania odpłatności za leki na receptach. Oprotestowaliśmy również w MZ zgłoszony przez środowisko pielęgniarskie postulat rozszerzenia uprawnień pielęgniarek o kwalifikację i wykonywanie znieczuleń u niektórych grup pacjentów.

Jakub Kosikowski

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 3/2025