17 września 2024

Białko S1 a COVID-19

Jest coraz więcej dowodów, że osoby, które przeszły COVID-19, mają zaburzenia zdolności poznawczych oraz skarżą się na przewlekłe zmęczenie.

Foto: pixabay.com

Zespół pod kierunkiem dr. Servio H. Ramireza z Lewis Katz School of Medicine w Temple University w Filadelfii przedstawił wyniki badania, które pokazują, że białko szczytowe (białko S) koronawirusa SARS-CoV-2 może naruszać barierę krew-mózg. Naukowcy prowadzili eksperymenty na myszach. Opisali je na łamach „Nature Neuroscience”.

Spike to białko, które pozwala wirusowi zakażać komórki. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że białko spike (S1) wirusa pokonuje barierę krew-mózg, przedostając się tym samym do tkanki mózgu. Twierdzą oni także, że jego przenikanie do mózgu sugeruje, że może przedostawać się tam także cały wirus.

– Białko S1 prawdopodobnie nakłania mózg do wydzielania cytokin i substancji związanych ze stanem zapalnym – wyjaśnia główny autor publikacji prof. William A. Banks. Nie wiadomo, czy wolne cząsteczki białka odłączają się od wirusów, czy też nie, ale nowe szczepionki oparte na mRNA i DNA mają za zadanie zmusić organizm do produkcji właśnie białka S1.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Bank, S1 produkowane przez szczepionkę będzie prawdopodobnie w stanie pokonać barierę krew-mózg, ale kiedy połączy się z przeciwciałami, zapewne nie będzie w stanie jej przekroczyć. Tak więc użycie S1 do wzbudzenia ochrony przed wirusem będzie chronić także przed samym białkiem S1. Autorzy nowej publikacji zwracają uwagę, że białko spike koronawirusa działa nieco podobnie, jak białko gp120 HIV – łączy się z receptorami na komórkach i jest toksyczne dla tkanki mózgowej.

Prof. Banks przez wiele lat badał białko gp120, a także reakcje bariery krew-mózg w chorobie Alzheimera, otyłości, cukrzycy i HIV. – To było jak déjà vu – mówi naukowiec. Uważa, że wirus może wchodzić w ośrodki oddechowe w mózgu i tam wywoływać problemy związane z oddychaniem chorych. Naukowcy odkryli, że białko było wchłaniane również przez inne tkanki, m.in.: w płucach, nerkach, wątrobie i śledzionie.

Wyniki badań na myszach nie zawsze przekładają się jednak na procesy zachodzące w organizmie człowieka. Naukowcy, sprawdzając oddziaływanie białka spike z laboratoryjnym modelem ludzkiej bariery krew-mózg, nie wykryli jednak jego znaczącego przenikania. Podkreślają, że wyników uzyskanych na myszach nie można więc z całą pewnością odnieść do warunków w żywym organizmie ludzkim.