11 grudnia 2024

Minister zdrowia i prezes NRL o zmianach w wystawianiu recept na opioidy

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z samorządem lekarskim pracuje nad zmianami w wystawianiu recept m.in. na fentanyl – opioidowy lek przeciwbólowy wykorzystywany w anestezjologii oraz w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu.

Fot. Alicja Szczypczyk/NIL

W czwartek, 25 lipca, w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prasowa minister zdrowia Izabeli Leszczyny i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasza Jankowskiego.

Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że dojdzie do ograniczenia preskrypcji online. – W tej chwili dyskutujemy, czy to będą tylko placówki podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarz rodzinny, który zna swojego pacjenta, mógłby wystawić za pomocą teleporady receptę na substancje kontrolowane. Natomiast Naczelna Izba Lekarska chciałaby to troszkę poszerzyć – powiedziała minister Izabela Leszczyna. Jednym z celów jest ograniczenie skali działania tzw. receptomatów.

Zmiana rozporządzenia

Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że nowe bardziej restrykcyjne zasady w zakresie preskrypcji substancji kontrolowanych powinny wejść w życie za kilka tygodni. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli dostępu do leków.

– Rozporządzenie będzie mówiło jasno, że nie ma tzw. wolnoamerykanki, że ktoś może się podszywać pod lekarza, bo np. skradł jego dane przez receptomat, który po naszej kontroli zniknie, ale otworzy się jako inny podmiot. Lekarze postulują – i ja się z tym zgadzam – żebyśmy wprowadzili standard teleporady, żeby było wiadomo, że to nie może być rozmowa przez internet, wypełniam jakąś ankietę, a lekarz w ogóle nie wie, czy jestem mężczyzną, kobietą, dzieckiem, starcem… To nie może tak wyglądać i liczę na współpracę z lekarzami i z NIL-em w tym zakresie – powiedziała minister Izabela Leszczyna.

Odnosząc się do tych zapowiedzi, prezes NRL powiedział, że zgadza się co do konieczności dokonania zmian zasad przepisywania leków za pośrednictwem internetu, ale zmianę rozporządzenie uważa za działanie tymczasowe. – Na pewno jesteśmy przeciwnikami tej sytuacji, w której np. tylko lekarz POZ byłby uprawniony do kontynuacji preskrypcji, ale rozumiemy, że w tej chwili sytuacja wymaga wprowadzenia doraźnego, szybkiego rozwiązania – powiedział prezes Łukasz Jankowski.

– Naszym marzeniem jest, żeby teleporada była prawdziwą teleporadą, czyli bym mógł połączyć się z pacjentem na odległość, zobaczyć go na ekranie i poprosić o dowód osobisty, a po weryfikacji tożsamości będą mógł prowadzić prawdziwe teleporadnictwo, zamiast bazować na ankiecie czy na przesłaniu mailem danych – podkreślił szef samorządu lekarskiego. I dodał, że obecna sytuacja przypomina czasami handel drukami ścisłego zarachowania, czyli receptami. – To jest niezgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej – dodał.

Sytuacja patologiczna

Stosowanie fentanylu bez nadzoru medycznego, w celach nieterapeutycznych, prowadzi do zagrożenia dla zdrowia i życia. To „sytuacja patologiczna” – oceniło Prezydium NRL w niedawno podjętym stanowisku, w którym poparło apel Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich dotyczący medycznego stosowania fentanylu.

Jednocześnie Prezydium NRL zaapelowało o kierowanie się dobrem pacjentów i niepodejmowanie zbyt pochopnych decyzji w zakresie ewentualnego ograniczania pacjentom dostępu do leczenia. „Korzyści z prawidłowego, kontrolowanego przez lekarza, podawania fentanylu i innych leków opioidowych w celach terapeutycznych zdecydowanie przewyższają ryzyko” – wskazano w stanowisku. Więcej na ten temat piszemy tutaj:

Wspólna konferencja w NIL

W czwartek minister Izabela Leszczyna poinformowała, że zaleciła Narodowemu Funduszowi Zdrowia zakończenie sporu sądowego w sprawie kar nałożonych na lekarzy za przepisanie preparatów mlekozastępczych. To efekt prawie dwuletnich starań samorządu lekarskiego. – To, co do tej pory było niemożliwe, okazało się możliwe dzięki przychylności pani minister. Dziś wygrywają pacjenci, bo ich potrzeby medyczne są ważniejsze od bezdusznych zapisów prawnych – powiedział prezes Łukasz Jankowski.

– Najważniejszy jest dobrostan małych pacjentów. NFZ odstępuje od roszczeń – powiedziała szefowa resortu zdrowia, podkreślając, że lekarze sami będą musieli zwrócić się z prośbą o odstąpienie od nałożenia kar. Więcej o wspólnej konferencji minister zdrowia i prezesa NRL piszemy tutaj:

Konferencja była transmitowana na kanale NIL w serwisie YouTube: