4 grudnia 2024

Ważne deklaracje minister zdrowia w Naczelnej Izbie Lekarskiej

Minister Izabela Leszczyna zaleciła Narodowemu Funduszowi Zdrowia zakończenie sporu sądowego w sprawie kar nałożonych na lekarzy za przepisanie preparatów mlekozastępczych. Ten sukces jest efektem prawie dwuletnich starań samorządu lekarskiego.

Fot. Alicja Szczypczyk/NIL

– Zakończyliśmy spór dotyczący mleka dla niemowląt i wysokości refundacji. Najważniejszy jest dobrostan małych pacjentów. NFZ odstępuje od roszczeń – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek 25 lipca na konferencji prasowej w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w Warszawie. Podkreśliła, że lekarze sami będą musieli zwrócić się z prośbą o odstąpienie od nałożenia kar.

Obecnie w sądach jest 25 spraw dotyczących sporu między NFZ i lekarzami w związku z przepisaniem przez nich preparatów mlekozastępczych dla dzieci, które cierpią na ciężkie alergie pokarmowe. Samorząd lekarski był zaangażowany w obronę niesłusznie ukaranych lekarzy, stojąc na stanowisku, że nikt nie powinien być karany za ratowanie zdrowia i życia.

– To, co do tej pory było niemożliwe, okazało się możliwe dzięki przychylności pani minister. Dziś wygrywają pacjenci, bo ich potrzeby medyczne są ważniejsze od bezdusznych zapisów prawnych – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski.

W czasie konferencji w siedzibie NIL szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, że jesienią do Sejmu trafi propozycja zmiany przepisów dotyczących wypisywania bezpłatnych recept dla pacjentów powyżej 65. roku życia i poniżej 18. roku życia. Po zmianach będą mogli przepisywać je wszyscy lekarze niezależnie od miejsca wykonywanej pracy, a nie tylko ci, którzy pracują w podstawowej opiece zdrowotnej. – Mieliśmy do czynienia z absurdami: lekarz z hospicjum jechał do pacjenta i zostawiał mu listę leków, mówiąc, że może je przepisać lekarz rodzinny. To narażało pacjentów na niepotrzebny stres i dodatkowe koszty – mówił prezes NRL.

To nie koniec postulowanych przez samorząd lekarski ważnych zmian dotyczących recept. Już za kilka tygodni ma być gotowe rozporządzenie ograniczające wystawianie recept na opioidy za pośrednictwem tzw. receptomatów. Resort zdrowia jest w trakcie uzgadniania z przedstawicielami NIL wykazu substancji, które obejmie nowa regulacja, jak i tego, kto będzie mógł wystawiać kolejne recepty online. – Jesteśmy przeciwnikami rozwiązania, by tylko lekarz POZ miał uprawnienie do kontynuacji preskrypcji – powiedział prezes Łukasz Jankowski.

Między resortem i samorządem lekarskim toczą się również konsultacje dotyczące przyjmowania fentanylu przez osoby bez wskazań medycznych. – Pomimo że nie znamy skali zjawiska, rozmawiamy o pierwszych środkach zaradczych. Uważamy, że to, co proponuje ministerstwo, może być tylko rozwiązaniem doraźnym – zastrzegł prezes Łukasz Jankowski, dodając, że trwają prace nad opracowaniem standardu teleporady.

Samorząd prowadzi z Ministerstwem Zdrowia rozmowy dotyczące również innych istotnych dla lekarzy spraw. – Bardzo liczymy na automatyzację refundacji leków – przyznał prezes Łukasz Jankowski. – Rozmawiamy też o uszczelnieniu drzwi do wykonywania zawodu lekarza przez zmiany w Lekarskim Egzaminie Końcowym. Chyba wszyscy zgadzamy się, że zostały one otwarte zbyt szeroko – dodał szef samorządu lekarskiego.