11 września 2024

Cierpisz na ChUK? Uważaj na upały!

W gorące dni lata szczególnie narażone są osoby starsze i zmagające się ze chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą bowiem powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

DSC05281

F0to: Marta Jakubiak

Już temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że organizm zaczyna walczyć o utrzymanie właściwej ciepłoty ciała: naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i organizm zaczyna intensywnie się pocić. Usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Te pozornie niegroźne skutki przegrzania organizmu mogą być niezwykle groźne dla osób z chorobami układu krążenia. Bowiem w ich przypadku zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona. Dlatego w upalne warto takim pacjentom przypominać o częstszych pomiarach ciśnienia tętniczego, odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz unikaniu zbyt długiego przebywania na słońcu.

Na osoby leczące się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku obniżającego ciśnienie.– Latem, kiedy są upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów – radzi prof. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego, bowiem profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie”, tylko jedna trzecia respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie.

W ramach kampanii „Ciśnienie na życie” na rynkach miast, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych prowadzone są bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego oraz badania wieku serca.