7 kwietnia 2025

Co 7 sekund umiera dziecko lub kobieta w ciąży

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku jest obchodzony pod hasłem „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że co 7 sekund umiera dziecko lub kobieta w ciąży.

Fot. freepik.com

Jak wyjaśnia WHO, każdego roku ok. 300 tys. kobiet traci życie w wyniku ciąży lub porodu, ponad 2 mln dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, a ok. 2 mln dzieci rodzi się martwych. „Oznacza to mniej więcej jedną śmierć, której można było zapobiec, co siedem sekund” – podkreśla WHO.

Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia aż cztery na pięć krajów nie zrealizuje do 2030 r. celów dotyczących poprawy przeżywalności matek, a jedno na trzy państwa nie wykona postulatów dotyczących zmniejszenia śmiertelności noworodków. Kampania „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”, realizowana z inicjatywy WHO w ramach Światowego Dnia Zdrowia, chce zwrócić uwagę społeczności medycznej i rządzących na te problemy.

Jak zakładają Cele Zrównoważonego Rozwoju opracowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, do 2030 r. priorytetem jest redukcja umieralności noworodków do maksymalnie 12 przypadków na tysiąc żywych urodzeń i dzieci poniżej 5. roku życia do 25 przypadków na tysiąc żywych urodzeń oraz umieralności okołoporodowej matek do mniej niż 70 zgonów na 100 tysięcy żywych urodzeń.

Najważniejsze założenia tegorocznej kampanii to: podniesienie świadomości na temat luk w przeżywalności matek i noworodków oraz konieczności nadania priorytetu dobrostanowi kobiet, wspieranie inwestycji poprawiających zdrowie kobiet i dzieci, zachęcenie do podejmowania działań na rzecz rodziców i pracowników służby zdrowia zapewniających opiekę krytyczną oraz dostarczenie informacji dotyczących ciąży, porodu i okresu poporodowego.

Życzenia prezesa NRL

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, oraz osobom, które są zaangażowane w troskę o zdrowie i życie innych. „Wasza praca, zaangażowanie i poświęcenie są fundamentem zdrowia publicznego i mają nieoceniony wpływ na jakość życia w społeczeństwie. W tym wyjątkowym dniu chcę podkreślić znaczenie zdrowia publicznego, które w obliczu aktualnych wyzwań staje się kluczowym elementem w budowaniu silnego i odpornego społeczeństwa. Popandemiczny dług zdrowotny, starzejące się społeczeństwo, niedofinansowanie systemu oraz wypalenie kadr medycznych to tylko niektóre z problemów, z którymi musimy się zmierzyć” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

„Współpraca w sektorze ochrony zdrowia, zarówno pomiędzy lekarzami, jak i innymi pracownikami medycznymi, ale przede wszystkim z decydentami w procesach legislacyjnych, jest niezbędna, aby skutecznie odpowiadać na te wyzwania” – podkreślił szef samorządu lekarskiego. Zachęcił także do dbania o zdrowie i profilaktykę, ponieważ wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych oraz zapobieganie im mogą uratować życie.