Co dalej ze zmianami w ustawie o CMKP?
W piątek sejmowe komisje Edukacji i Nauki oraz Zdrowia ponownie pochyliły się nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Posłowie wprowadzili ważną poprawkę.
Obecnie zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych realizuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP). Pierwsza jednostka obejmuje swoim zasięgiem lekarzy i lekarzy dentystów, a także m.in. farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych, a druga – pielęgniarki i położne.
Ale wkrótce ma się to zmienić. Połączenie obu zakłada przyjęty 22 października 2024 roku przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Inicjatorem zmiany ustawy jest Ministerstwo Zdrowia. Celem jest stworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich grup zawodowych w obszarze medycyny.
Urszula Demkow: wzrośnie standard
Nad projektem nowelizacji dyskutowano w środę 6 listopada w czasie posiedzenia Komisji Zdrowia oraz Komisji Edukacji i Nauki. Założenia nowej ustawy przedstawiła wiceminister Urszula Demkow. Wynika z nich, że dyrektor Centrum będzie powoływany przez ministra zdrowia na czteroletnią kadencję. Nabór przeprowadzi zespół w drodze konkursu.
W opinii minister Demkow zmiany zapewnią wysoki standard w zakresie kształcenia dla przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych działających w sektorze ochrony zdrowia, a połączenie CMKP i CKPPiP umożliwi pielęgniarkom i położnym łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej i dydaktycznej.
W czasie posiedzenia posłowie wprowadzili do projektu ustawy poprawki uwzględniające postulaty samorządu lekarskiego. Zgodnie z jedną z nich przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) mieli stanowić połowę w sześcioosobowym zespole powołującym szefa CMKP.
Obecny w czasie posiedzenia komisji wiceprezes NRL Klaudiusz Komor powiedział, że samorząd lekarski jest bardzo aktywny w prowadzeniu kursów do specjalizacji. Dodał, że NRL i izby okręgowe są gotowe do większego zaangażowania w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, a także do przeprowadzania certyfikacji w zakresie umiejętności lekarskich.
Klaudiusz Komor: certyfikat to dodatkowe potwierdzenie umiejętności
– Po wielu latach starań, licznych stanowiskach podejmowanych przez Krajowy Zjazd Lekarzy i Naczelną Radę Lekarską, udało się wprowadzić do projektu ustawy rozwiązanie zwiększające udział naszej grupy zawodowej w kształceniu podyplomowym. Dzięki temu Naczelna Izba Lekarska i izby okręgowe będą mogły prowadzić szkolenie i certyfikacje w zakresie umiejętności, co ułatwi lekarzom rozwój zawodowy – powiedział Klaudiusz Komor w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.
– Certyfikat daje możliwość udokumentowania swojej wiedzy i doświadczenia w konkretnej umiejętności zawodowej. Jest to tak jakby dodatkowe potwierdzenie posiadanych umiejętności – mówi wiceszef samorządu lekarskiego. I dodaje, że zmiany w ustawie o CMKP to z punktu widzenia samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów krok w dobrą stronę. – Kolejnym krokiem może być przejęcie odpowiedzialności za cały proces specjalizacji – podkreślił Klaudiusz Komor.
Łukasz Jankowski: minimum nie powinno budzić kontrowersji
W podobny sposób wypowiada się prezes NRL Łukasz Jankowski, który w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) wskazał, że obowiązek kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów spoczywa na samorządzie na mocy ustawy o izbach lekarskich.
– Zmiany przyjęte przez komisje to jedynie minimum, a ich wprowadzenie nie powinno budzić kontrowersji. Dlatego będziemy dążyć do uzyskania dalszych uprawnień w tym zakresie. Jestem przekonany, że mamy odpowiednie zaplecze, aby sprostać temu zadaniu i aby to właśnie samorząd był miejscem, w którym lekarze będą mogli ubiegać się o certyfikaty umiejętności zawodowych – powiedział prezes Łukasz Jankowski.
Prezes NRL zwraca uwagę na bogatą ofertę szkoleniową Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL oraz rozwój współpracy z kolejnymi towarzystwami naukowymi i ekspertami. – Jesteśmy gotowi do szkolenia naszych koleżanek i kolegów w ramach umiejętności zawodowych, zarówno na poziomie Naczelnej Izby Lekarskiej, jak i w okręgach. Nasz udział w tym procesie przyczyni się do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych oraz przyspieszenia diagnostyki i terapii pacjentów – dodał Łukasz Jankowski.
Posiedzenie plenarne i kolejne posiedzenie komisji
W piątek 8 listopada na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu. Posłowie dyskutowali nad sprawozdaniem Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Jego sprawozdawcą był poseł Krzysztof Bojarski. W związku ze zgłoszeniem poprawek marszałek Sejmu postanowił skierować projekt ponownie do obu komisji w celu przedstawienia sprawozdania.
Jeszcze tego samego dnia odbyło się posiedzenie komisji Edukacji i Nauki oraz Zdrowia, w czasie którego rozpatrzono poprawki zgłoszone w drugim czytaniu. Posłowie przegłosowali poprawkę zakładającą, że w skład zespołu powołującego dyrektora CMKP wejdzie dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej Sejmu.