Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem usług e‑zdrowia. Za projektem zagłosowało 415 posłów, 25 wstrzymało się od głosu, nie odnotowano głosów przeciwnych. Nowe przepisy mają poszerzyć możliwości systemu e‑zdrowia i wprowadzić kolejne narzędzia cyfrowe wspierające organizację opieki medycznej.
Sejm uchwalił w piątek dwie ustawy zdrowotne, z których każda zawierała istotne, choć niezwiązane z głównym tematem projektu, dodatkowe przepisy dotyczące zdrowia.
17 grudnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży. Dyskutowano o zagrożeniach związanych z technologią deepfake, ochronie wizerunku i danych osobowych dzieci oraz o regulacjach dotyczących sharentingu i pracy małoletnich w internecie.
Zostaliśmy wychowani w taki sposób, że pozwalamy pacjentom na bardzo wiele. Ale granica została przekroczona i agresja wobec medyków się nasila. Oczekujemy szybkiej reakcji policji i adekwatnych kar dla sprawców – mówi Grzegorz Wrona, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej.
Przepisy zakazujące sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży znów procedowane są w Sejmie. Ustawa wymagała notyfikacji na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł pierwsze czytanie w sejmowej komisji zdrowia.
Bałagan prawny, który w ostatnich tygodniach zafundowali nam rządzący, potęguje wrażenie chaosu w całym systemie ochrony zdrowia.
Racjonalizacja sieci szpitali, rozwój opieki kardiologicznej i neurologicznej oraz cyfryzacja ochrony zdrowia – to trzy priorytety resortu zdrowia do 2027 r. zaprezentowane przez minister Jolantę Sobierańską-Grendę w Sejmie.
Ponad 84 tys. wolnych terminów na mammografię dostępnych jest poprzez centralną e-rejestrację. Eksperci i organizacje pacjentów apelują o zmiany systemowe, które zachęcą kobiety zgłaszanie się na badania.
Prezydent Karol Nawrocki nie podpisał tzw. ustawy ukraińskiej. – Presja ma sens – podkreśla prezes NRL Łukasz Jankowski, który w imieniu samorządu lekarskiego apelował o weto z powodu wpisania do ustawy przedłużenia obowiązywania uproszczonych trybów wykonywania zawodu.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do prezydenta Karola Nawrockiego o zawetowanie tzw. ustawy ukraińskiej, ponieważ zagraża polskim pacjentom.