Co jeść w ciąży? Nie szukaj gdzie popadnie!
Internet ma coraz większy wpływ na naszą rzeczywistość. Pozwala na łatwy i szybki dostęp do informacji i wiedzy. Nie każdy chce jednak pamiętać po tym, że nie zawsze to, co wyszukamy w sieci, jest prawdziwe.
Foto: pixabay.com
Kierowanie się niesprawdzonymi poradami może być groźne dla zdrowia. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży – grupy szczególnie zainteresowanej informacjami na temat odżywiania się i zdrowego stylu życia.
– Ważne jest uświadomienie przyszłym mamom, że to, co jedzą, czyli dobór składników pokarmowych w trakcie ciąży, już od samego jej początku, a nawet i wcześniej, może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (utworzone na początku tego roku przez Instytut Żywności i Żywienia) wychodzi naprzeciw potrzebom znalezienia rzetelnego źródła wiedzy eksperckiej. Centrum opracowuje artykuły, wywiady z ekspertami, rzetelnie i w przystępny sposób opracowane materiały naukowe są bogatym i wiarygodnym źródłem wiedzy.
Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem diety wegańskiej lub wegetariańskiej w czasie ciąży? Czy kobiety w ciąży powinny stosować suplementy diety? Co jeść i jak dużo, by zbytnio nie przytyć, a jednocześnie nie zaszkodzić dziecku? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w portalu internetowym NCEŻ dostępnym pod adresem www.ncez.pl. Uzupełnieniem portalu jest skierowana dla kobiet w ciąży i rodziców aplikacja „Zdrowa mama”, która ułatwia wdrażanie zaleceń żywieniowych do codziennego życia.
– Naszym zadaniem jest propagowanie rzetelnej wiedzy, zachęcanie kobiet w okresie ciąży i karmienia oraz kobiet dopiero planujących ciążę do korzystania z rad i wiedzy ekspertów. W tym celu uruchomiliśmy portal, gdzie jest specjalny dział poświęcony zdrowemu stylowi życia w okresie ciąży i macierzyństwa. To tu walczymy z żywieniowymi mitami i przekazujemy wiedzę opartą na dowodach naukowych – dodaje dyrektor IŻŻ.
O tym, że kobiety w ciąży poszukują wiarygodnych informacji, świadczy m.in. rosnące zainteresowanie portalem, który zanotował ponad 270 tys. odsłon. Od początku roku ukazało się w nim ponad 400 artykułów i wywiadów. Dane te potwierdzają, że przygotowywane przez Centrum treści są chętnie czytane. Dużym też zainteresowaniem cieszy się profil NCEŻ na Facebooku obserwowany obecnie przez ok. 40 tysięcy osób.
Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie IŻŻ w 2016 r. badania konsumenckiego, pewne przekonania i mity dotyczące odżywiania się w ciąży są stale aktualne. Mimo obecności wielu publikacji, także w środkach masowego przekazu, wciąż pojawiają się te same wątpliwości. Wyniki badania potwierdzają jednak i to, że wśród kobiet dobrze utrwalona jest podstawowa wiedza dotycząca regularności spożywania posiłków czy roli owoców i warzyw w diecie.