13 grudnia 2024

Co piąty mężczyzna nosicielem onkogennego podtypu wirusa HPV

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV) jest najczęstszą wirusową chorobą weneryczną na świecie. Większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn przechodzi ją co najmniej raz w swoim życiu, zazwyczaj bezobjawowo.

Fot. pixabay.com

Dotychczas zidentyfikowano ponad 200 podtypów HPV, w tym 12 onkogennych. Wirus HPV odpowiada za nowotwory szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu oraz gardła środkowego.

Pomimo że ponad jedną czwartą chorych na nowotwory związane z HPV stanowią mężczyźni, większość badań, jak również zaleceń dotyczących szczepień, dotyczy kobiet. To jeden z powodów, dla których hiszpańscy naukowcy przeanalizowali dane blisko 45 tys. mężczyzn włączonych do 65 badań oceniających częstość występowania zakażenia HPV u osób bez jego objawów.

Wymazy z okolicy prącia i odbytu wykazały obecność HPV u 31 proc. mężczyzn, w tym u 21 proc. był to podtyp onkogenny. Najczęściej (5 proc.) występował podtyp HPV-16. Najwyższy odsetek zakażeń (35 proc.) występował w grupie wiekowej 25-39 lat. Wśród nastolatków (15-19 lat) był on niższy – 28 proc. Po 50. roku życia częstość zakażeń malała z wiekiem.

Odsetek zakażonych był najwyższy wśród mężczyzn z rejonu subsaharyjskiej Afryki (37 proc.) oraz Europy i Ameryki Północnej (36 proc.), a najniższy wśród mieszkańców wschodniej i południowej Azji (15 proc.).

Więcej na ten temat w Medscape.