Co robi ENTOG dla przyszłych ginekologów?
Europejskie Stowarzyszenie Specjalizujących się w Położnictwie i Ginekologii (European Network of Trainees in Obstetrics and Gynaecology – w skrócie ENTOG) to organizacja pozarządowa zrzeszająca specjalizantów oraz młodych specjalistów w dziedzinie położnictwa i ginekologii z całej Europy.
ENTOG istnieje od 1997 roku i ściśle współpracuje z European Board&College of Obstetrics and Gynaecology (EBCOG), a przedstawiciele zarządu ENTOG zasiadają w najważniejszych komisjach EBCOG. Obecnie do ENTOG należy 29 państw europejskich.
Nadrzędnymi celami organizacji jest promocja współpracy międzynarodowej oraz ujednolicanie i podnoszenie standardów kształcenia w całej Europie, a także umożliwianie wymiany doświadczeń i integracja środowiska młodych ginekologów-położników. Od czerwca 2015 roku zasiadam w zarządzie ENTOG. Jestem jedyną Polką w tym gronie.
Wymiana
Najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez ENTOG jest coroczny zjazd (wymiana) specjalizantów, który odbywa się w jednym z krajów członkowskich. Co drugi rok zjazd ma miejsce razem z kongresem EBCOG. Wydarzenie trwa pięć dni: podczas pierwszych trzech dni uczestnicy przydzieleni są parami do szpitali w różnych miastach i pod opieką kolegów z kraju goszczącego obserwują ich pracę i uczą się o tamtejszym systemie opieki zdrowotnej.
Czwartego dnia wszyscy uczestnicy spotykają się na kongresie w jednym mieście, podczas którego słuchają wykładów, biorą udział w praktycznych warsztatach oraz wymieniają doświadczenia w międzynarodowym towarzystwie. Piąty, ostatni dzień, poświęcony jest na sprawy formalne: sprawozdania z wymiany, omówienie wydarzeń z minionego roku oraz wybory.
Kongres
W 2016 roku wymiana odbędzie się w Turynie we Włoszech w dniach 16-19 maja, kongres (w tym roku razem z kongresem EBCOG) w dniach 19-21 maja. Oficjalnym językiem zjazdu jest angielski. Do udziału w wymianie zaproszone są po dwie osoby z poszczególnych krajów członkowskich. Temat przewodni tegorocznej wymiany brzmi: „Jak efektywnie prowadzić/stać na czele/zarządzać krajowym stowarzyszeniem specjalizantów?” („How to run a national trainee society?”).
Podczas kongresu młodzi ginekolodzy-położnicy mogą prezentować swoje prace naukowe w formie ustnej lub w formie plakatu. ENTOG nagrodzi najlepsze z nich. Termin nadsyłania prac mija 15 lutego 2016 roku. Podczas kongresu odbędzie się również konkurs szycia laparoskopowego przeznaczony dla adeptów położnictwa i ginekologii do 40. roku życia.
Egzamin EBCOG
18 maja w Turynie, po raz pierwszy w historii podczas kongresu ENTOG i EBCOG, odbędzie się europejski egzamin przeznaczony dla młodych ginekologów i położników, którzy mają za sobą co najmniej pięć lat szkolenia specjalizacyjnego. Egzamin będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej i ma na celu umożliwienie młodym lekarzom porównania swojego poziomu wiedzy z tym w innych krajach europejskich. W przyszłości być może zastąpi on państwowe egzaminy specjalizacyjne. Osoby, które go zdadzą, otrzymają tytuł „Fellow of EBCOG” („Honorowy członek EBCOG”).
Staż zagraniczny
Tradycyjnie, jak co roku, EBCOG przyzna trzy stypendia w wysokości 3000 euro na trzymiesięczne staże zagraniczne w krajach członkowskich dla najlepszych kandydatów spośród członków stowarzyszenia. W zeszłym roku byłam jednym z beneficjentów. Swój staż odbyłam w Enschede w Holandii. Dla mnie był on źródłem wielu inspiracji, a także cennych doświadczeń zarówno zawodowych, jak i osobistych.
Miałam możliwość zapoznania się z systemem opieki zdrowotnej zupełnie odmiennym od naszego oraz przyjrzenia się procedurom niewykonywanym w Polsce. Byłam pod wrażeniem dużej kultury osobistej holenderskich lekarzy i personelu medycznego oraz nieco odmiennym stosunkiem do pacjenta (większe angażowanie go w podejmowanie decyzji o leczeniu, dbałość o warunki badania). Wyjazd dodał mi świeżej energii do pracy i sprawił, że wprowadziłam małe modyfikacje w mojej codziennej pracy.
Ujednolicony program nauczania w Europie
Najnowszym trzyletnim projektem EBCOG jest Project for Achieving Consensus in Training (EBCOG-PACT), czyli paneuropejski program nauczania w położnictwie i ginekologii, mający zrównać poziom nauczania we wszystkich krajach członkowskich. ENTOG, jako przedstawiciel specjalizujących się w położnictwie i ginekologii, został zaproszony do współpracy i przedstawienia opinii swoich członków. Odbędzie się to za pośrednictwem serii trzech ankiet rozsyłanych do członków.
Współpraca ze Światowym Stowarzyszeniem Specjalizujących się w Położnictwie i Ginekologii (WATOG)
W tym roku ENTOG podjął współpracę ze Światowym Stowarzyszeniem Specjalizujących się w Położnictwie i Ginekologii (World Association of Trainees in Obstetrics and Gynecology – WATOG). WATOG rozpoczął działalność w 2012 roku pod egidą FIGO (Federation International of Gynaecologists and Obstetricians), znanej m.in. z klasyfikacji nowotworów w onkologii ginekologicznej. Nadrzędnym celem WATOG, podobnie jak i ENTOG, jest podnoszenie poziomu szkolenia specjalizacyjnego z położnictwa i ginekologii na całym świecie, promowanie współpracy międzynarodowej oraz integracja środowiska lekarskiego.
Akredytacja szpitali
ENTOG uczestniczy w wizytach akredytacyjnych szpitali. Podczas każdej z nich obecnych jest dwóch reprezentantów EBCOG oraz jeden reprezentant ENTOG. Każdego roku odwiedzanych jest kilkanaście szpitali w całej Europie. W minionym roku odbyły się pierwsze wizyty w Polsce: w Łodzi, Warszawie i Krakowie. Potwierdziły one, że tamtejsze ośrodki szkolą swoich podopiecznych na europejskim poziomie.
Kontakt
Wszystkie osoby chętne do współpracy w ramach polskiego lub europejskiego ENTOG zapraszam do kontaktu. Znajdziecie nas na Facebooku jako „ENTOG” oraz „ENTOG-Sekcja Polska”. Więcej informacji również na stronach: www.entog.eu oraz www.polskietowarzystwoginekologiczne.com.pl w zakładce ENTOG.
Agnieszka Lemańska
Doktorant i lekarz rezydent w trakcie III roku szkolenia specjalizacyjnego z położnictwa i ginekologii na Oddziale Onkologii Ginekologicznej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.