Co trzecia szkoła w programie szczepień przeciw HPV
36 proc. szkół przystąpiło do programu szczepień przeciw HPV przez pierwsze trzy miesiące jego obowiązywania. W efekcie zaszczepiono 61 tys. dzieci. Celem Ministerstwa Zdrowia jest wyszczepienie 60 proc. młodych ludzi do końca 2028 r.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z najczęściej przenoszonych wirusów drogą płciową, odpowiedzialnym za wiele nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu oraz jamy ustnej i gardła. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesne wykrycie wirusa. Szacuje się, że niemal 80 proc. aktywnych seksualnie osób ulegnie zakażeniu HPV co najmniej raz w życiu.
– Dzięki zaangażowaniu szkół mamy 61 tys. dzieci zabezpieczonych przed nowotworami HPV-zależnymi. Przeszliśmy przez kamień milowy, teraz musimy skupić się na edukacji społeczeństwa, która jest na tym etapie kluczowym elementem, aby wzrosła wyszczepialność. Ogromnym pozytywem realizacji programu jest bardzo sprawne i bezproblemowe wdrożenie realizacji programu w szkołach. Mamy nadzieję, że pozytywne doświadczenia 36 proc. szkół przełoży się na realizację szczepień w pozostałych placówkach – podkreśla prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Jak dodaje prof. Adam Antczak, szczepienia przeciw HPV są jednym z najskuteczniejszych narzędzi profilaktyki nowotworowej. – Umożliwiają ochronę zdrowia całej populacji, zwłaszcza młodzieży, jeszcze zanim pojawi się ryzyko zakażenia. Wprowadzenie powszechnych szczepień w Polsce to milowy krok w walce z chorobami nowotworowymi – mówi ekspert.
Według danych przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego udział w programie szczepień przeciw HPV zadeklarowało 5 tys. szkół podstawowych, co stanowi 36 proc. wszystkich placówek (stan na 1 grudnia 2024 r.). Ostateczna decyzja należy jednak do rodziców, którzy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie wakcynacji. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, taką chęć zadeklarowało już blisko 107 tys. rodziców uczniów w wieku 9-14 lat.