19 września 2024

Czy lekarze chcą wiedzieć, jak leczą?

Dziś rano w Warszawie rozpoczął się IX Kongres Polonii Medycznej i II Światowy Zjazd Lekarzy Polskich. Prelegenci dużo uwagi poświęcają zaangażowaniu lekarzy w proces poprawy jakości leczenia i bezpieczeństwa pacjentów.

Foto: Marta Jakubiak

Czy jest możliwą sytuacją, aby w szpitalu nie było żadnych poważnych błędów medycznych za pięć lat? Bez względu na to, czy uznamy to za możliwe, czy też nie, prof. Marek Rudnicki z Chicago, przewodniczący Komitetu Naukowego IX Kongresu Polonii Medycznej, za najważniejsze uznał postawienie celu i stawianie konkretnej diagnozy opartej o szczegółowe badania. – Nie wystarczy wiedzieć, jak leczyć. Trzeba działać i uzyskiwać poprawę leczenia – powiedział.

W ocenie dr. Macieja Dryjanskiego pracującego na co dzień w Stanach Zjednoczonych, administracja powinna traktować lekarzy jak partnerów, a nie trudnych klientów. – Lekarzy należy informować w taktowny sposób o wynikach i kosztach leczenia. Lekarzowi trudno jest obiektywnie ocenić wyniki własnej pracy i na ogół wydaje się, że jego wyniki są świetne – przyznał. Wielu lekarzy czuje niepokój, a wręcz strach przed poznawaniem informacji o wynikach leczenia.

Dr Dryjański omówił reformę systemu opieki zdrowotnej dokonanej za prezydentury Baracka Obamy. Przypomniał, że ObamaCare oparta jest na zasadzie „wynagrodzenie za wydajność” (ang. pay for performance) – większe wynagrodzenie za mniej kosztowne i bardziej skuteczne leczenie. Dotyczy to zarówno lekarzy, jak i placówek medycznych. Zasada „wynagrodzenie za wydajność” jest zaczerpnięta z przemysłu, ale trudno przenieść te doświadczenia do systemu ochrony zdrowia.


Więcej o IX Kongresie Polonii Medycznej i II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich (relacje i zdjęcia) tutaj.