25 stycznia 2025

Czy nowa definicja otyłości pomoże w leczeniu?

Naukowcy z King’s College London zaproponowali zmianę definicji otyłości z myślą o poprawie diagnozy i leczenia tej choroby. Aktualnie obowiązuje objaśnienie ustalone przez WHO, ale część naukowców je krytykuje.

Fot. freepik.com

Według aktualnej definicji, która została ustalona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), otyłością nazywa się nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu wpływające niekorzystnie na stan zdrowia. Autorzy raportu opublikowanego na łamach czasopisma „The Lancet Diabetes & Endocrinology” twierdzą, że potrzebna jest jej zmiana.

Ta, która obowiązuje obecnie, prowadzi do zbyt ogólnej diagnozy, co z kolei czasami przyczynia się do „niepotrzebnego” leczenia. Jak sugerują naukowcy z King’s College London, przy definiowaniu otyłości należy odejść od opierania się wyłącznie na wskaźniku masy ciała (BMI), a powszechne jej rozpoznanie na tej podstawie może „niedoszacowywać, jak i przeszacowywać” chorobę oraz „dostarczać niekompletnych informacji na temat zdrowia na poziomie indywidualnym”.

Ich zdaniem ważne jest to, by wskaźnik masy ciała stosować wyłącznie jako „zastępczą miarę” na poziomie populacji, a nie jako „indywidualną miarę stanu zdrowia”. Autorzy raportu podkreślają, że otyłość powinna zostać potwierdzona po wykonaniu bezpośredniego pomiaru tkanki tłuszczowej lub zmierzeniu talii albo porównaniu obwodu talii z obwodem bioder lub wzrostu.

Przedstawione wnioski zostały poparte przez ponad 70 organizacji na całym świecie, w tym towarzystwa naukowe oraz rzeczników praw pacjentów. Badacze z King’s College London spodziewają się, że przyjęcie nowej definicji przyczyni się do poprawy leczenia pacjentów. U osób z otyłością przedkliniczną często potrzebne jest tylko monitorowanie stanu zdrowia oraz zmodyfikowanie stylu życia. Lecz u pacjentów, którzy mierzą się z otyłością kliniczną, może być konieczne zaawansowane leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

– Niektóre osoby z otyłością mogą utrzymywać normalne funkcjonowanie organów wewnętrznych i ogólne zdrowie, nawet w długiej perspektywie, podczas gdy inni już teraz przejawiają sygnały i symptomy ciężkich chorób – powiedział w rozmowie z mediami prof. Francesco Rubino z King’s College London, kierujący grupą autorów raportu. Jego zdaniem warto na nowo zdefiniować otyłość, tak aby zrozumieć poziom ryzyka tej choroby w dużej populacji.