14 września 2024

Doceniono badania na styku fizjologii, onkologii i patofizjologii

Tegoroczny Nobel z fizjologii i medycyny przyznano za odkrycie, które ma duże wartości aplikacyjne – skomentował kardiolog prof. Krzysztof Filipiak. Wyjaśnił, że badania noblistów mają np. znaczenie w kardiologii i onkologii.

Foto: twitter.com/nobelprize

Komitet Noblowski ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie, że tegoroczny Nobel z fizjologii i medycyny trafi do trzech naukowców: Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian.

„To zasłużony Nobel – za odkrycie, które ma duże wartości aplikacyjne” – skomentował podczas konferencji w Warszawie prof. Krzysztof Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że tegoroczną Nagrodą Nobla doceniono badania na styku fizjologii, onkologii i patofizjologii.

„Piękno tej nagrody tkwi w tym, że jest to nagroda ewidentnie z zakresu nauk podstawowych, ale pokazuje, jak nauki podstawowe w medycynie przekładają się aplikacyjnie na nauki kliniczne, w tym wypadku – na kardiologię i onkologię” – powiedział. Wyjaśnił, że badania laureatów dotyczyły hipoksji, czyli tego, jak komórki reagują na niedotlenienie. „A reagują zmianą metabolizmu czy zmianą w zakresie angiogenezy” – powiedział kardiolog.

Dodał, że angiogeneza to powstawanie nowych naczyń pod wpływem niedotlenienia. „A angiogenezą jesteśmy zainteresowani my – klinicyści. Ja jestem kardiologiem (i dla mnie) angiogeneza jest bardzo ważna w przypadku niedokrwienia mięśnia sercowego. Gdybym był onkologiem, to walczyłbym z angiogenezą, bo tworzenie nowych naczyń to jest nowe ukrwienie dla guza. A w związku z tym leki i sposoby modulacji angiogenezy mają istotne znacznie i w onkologii, i w kardiologii” – ocenił. I dodał, że badania tegorocznych noblistów umożliwiła m.in. zrozumienie, jak warunki niedotlenienia komórki wpływają na zjawisko angiogenezy.

Ludwika Tomala

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl