Dodatkowa aktywność fizyczna poprawia jakość życia chorych
Dodatkowa aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i jakość życia chorych leczonych paliatywnie z powodu raka płuca.
Foto: pixabay.com
Podczas ostatniego kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (European Society for Medical Oncology) zaprezentowano wyniki badania oceniającego wpływ aktywności fizycznej na zmęczenie, jakość życia oraz wydolność fizyczną chorych leczonych paliatywnie z powodu raka płuca.
Dotychczas wykazano pozytywny wpływ ćwiczeń w wielu chorobach onkologicznych, jednak przedmiotem badania nie byli nigdy chorzy na zaawansowane nowotwory płuc, otrzymujący paliatywne leczenie. W cytowanej pracy 227 chorych przydzielono do dwóch grup.
Grupa kontrolna otrzymywała cotygodniowe telefony z poradami, natomiast grupa eksperymentalna była dodatkowo poddawana częściowo nadzorowanym treningom wysiłkowym i wytrzymałościowym 3 razy w tygodniu, przez 24 tygodnie. Pierwszorzędowymi punktami końcowymi badania były oceniane przez chorych samopoczucie i zmęczenie po 12 tygodniach trwania interwencji.
O ile pomiędzy badanymi grupami nie zanotowano ogółem istotnej różnicy, to u osób, które uczestniczyły w ponad 70% treningów uczucie zmęczenia zmniejszyło się o 10% w porównaniu do 2% w grupie kontrolnej (p<0,01), ogólny wskaźnik czynnościowy poprawił się o odpowiednio 11% i 3% (p=0,03), a ogólne poczucie stanu fizycznego i czynnościowego o odpowiednio 8% i 4% (p=0,04).
Autorzy badania uważają, że dodatkowa aktywność fizyczna wśród chorych leczonych paliatywnie z powodu raka płuca zwiększa ich poczucie niezależności, co może się przełożyć na możliwość kontynuowania leczenia przez dłuższy czas i lepsze wyniki.
Źródło: www.esmo.org