1 lipca 2025

Dr Katarzyna Stencel: dobra wiadomość dla pacjentów z rakiem płuca

Leczenie raka płuca w Polsce jeszcze nigdy nie miało takiego potencjału jak obecnie. W programie lekowym B6 dostępnych jest już 13 różnych technologii, a 1 lipca dołączają kolejne.

Fot. mat. prasowe

– Z ogromną satysfakcją przyjęłam decyzje Ministerstwa Zdrowia dotyczące rozszerzenia listy refundacyjnej w obszarze raka płuca, które wchodzą w życie od 1 lipca 2025 roku. Szczególnie istotne są nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), w tym refundacja ozymertynibu w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu I linii chorych z mutacją w genie EGFR – mówi dr n. med. Katarzyna Stencel, onkolog kliniczny, kierujący Oddziałem Klinicznym z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

– To przełomowy krok, który pozwala nam leczyć zgodnie z najnowszymi światowymi standardami i daje pacjentom realną szansę na dłuższe życie bez progresji choroby oraz poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Równie ważne jest rozszerzenie wskazań dla pembrolizumabu, który będzie teraz dostępny także w leczeniu okołooperacyjnym niezależnie od ekspresji PD-L1 oraz jako terapia uzupełniająca po operacji i chemioterapii u pacjentów z ekspresją PD-L1 < 50%. Cieszę się, że jako lekarz będę mogła zaproponować moim pacjentom nowe, skuteczne opcje terapeutyczne, które jeszcze niedawno były poza naszym zasięgiem. To daje nadzieję i realną zmianę w codziennej praktyce klinicznej – dodaje ekspertka.