Duża rodzina to mniejsze ryzyko choroby. Analiza danych ze 178 krajów
Profilaktyczne działanie posiadania dużej rodziny w związku z nowotworami potwierdzają dane ze 178 krajów. Życie w dużej rodzinie zmniejsza ryzyko zachorowania na różne typy raka.
Foto: PAP
Zespół z Instytutu Medycyny Ewolucyjnej Uniwersytetu w Zurychu i Uniwersytetu w Adelajdzie przeanalizował dane na temat 178 krajów, aby sprawdzić wpływ wielkości rodziny na zagrożenie nowotworami.
Okazało się, że im liczniejsze rodziny w danym kraju, tym mniejsze ryzyko nowotworów.
– Efekt ten jest niezależny od dochodów, stopnia urbanizacji ani wieku – podkreśla jeden z badaczy prof. Maciej Henneberg z Uniwersytetu w Adelajdzie. Naukowcy twierdzą, że korzyści płynące z życia w dużych rodzinach obejmują różne typy raka, w tym mózgu, pęcherza, płuc, żołądka, piersi, jajnika, jelita grubego, a także czerniaka skóry.
Na raka mniej chorują nie tylko osoby posiadające dużą liczbę dzieci, lecz także ci, z dużą grupą dalszych krewnych. Typowo kobiece nowotwory (jak rak piersi czy jajnika) rzadziej występują przy większej liczbie ciąż u każdej z kobiet. Ale ciekawe, że korelacja ryzyka zachorowania na raka i wielkości rodziny jest silniejsza w przypadku mężczyzn niż kobiet.
Zdaniem naukowców warto także zwrócić uwagę na to, że badanie pokazało m.in. zależność dotyczącą wielu nowotworów niezwiązanych z reprodukcją.
Badacze proponują różne mechanizmy, które mogłyby wyjaśnić dlaczego duża rodzina działa „ochronnie”, zmniejszając ryzyko zagrożenia nowotworami. Po pierwsze możliwe, że w społecznościach o większych rodzinach silniej działa naturalna selekcja i następnym pokoleniom częściej są przekazywane lepsze, chroniące przed rakiem geny.
Po drugie, w grę może wchodzić działanie hormonu – oksytocyny, nazywanej czasami „hormonem miłości”, ponieważ nasila on odczuwane zaufanie i więzi między ludźmi. Często oksytocyna jest produkowana pod właśnie wpływem różnorodnych aktywności rodzinnych.
Jednocześnie, badania wskazują, że może ona chronić przed nowotworami, osłabiając namnażanie chorych komórek.
Po trzecie, przeciwnowotworowo i profilaktycznie działa wsparcie, jakie można otrzymać ze strony najbliższych. Kiedy rodzina jest większa, jej członkowie częściej mogą wchodzić z sobą w interakcje, co przekłada się m.in. na większą satysfakcję z życia. A to z kolei, może przekładać się na zachowania promujące zdrowie.
Naukowcy zwracają uwagę, że ludzie w drodze ewolucji, w czasie milionów lat przystosowywali się do życia w rodzinnych grupach. Rodzinne wsparcie może być więc kluczowe dla zdrowia.
Marek Matacz
Więcej informacji: