Dwie uczelnie będą kształcić przyszłych lekarzy w Pile
Rektorzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podpisali umowę o współpracy, która przewiduje m.in. rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim w Pile – mieście liczącym ok. 71 tys. mieszkańców w woj. wielkopolskim.
Podpisana 10 stycznia umowa przewiduje, że UMP udostępni UAM swoją bazę dydaktyczną na potrzeby studiów na kierunku lekarskim, które będzie realizował Instytut Nauk Medycznych w Pile. – To jest dokument, który inicjuje coś więcej. Przyczyni się do tego, że oba uniwersytety będą mogły wymieniać się nie tylko myślą, kadrą, ale i osiągnięciami – mówi rektor UMP prof. Zbigniew Krasiński.
Wniosek do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o zgodę na rozpoczęcie studiów na kierunku lekarskim jest już przygotowany. – Otwieramy nowy etap, bardzo dobry dla obu uczelni – dodaje rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska. Jak podano na stronie internetowej UAM, podpisano porozumienia z blisko dwudziestoma szpitalami lub innymi podmiotami leczniczymi, w których studenci będą odbywać praktyki i niektóre zajęcia kliniczne. Pierwszy nabór jest planowany na rok akademicki 2025/2026.
– Mamy zespół liczący ponad 150 nauczycieli akademickich, których już zatrudniamy lub zatrudnimy do prowadzenia zajęć na tym kierunku. Obecnie tworzymy bazę materialną do prowadzenia kształcenia: prosektorium, wielospecjalistyczne centrum symulacji medycznych, pracownie histologii, pracownie fizjologii, odpowiednio wyposażoną bibliotekę. Niewątpliwie kooperacja obu uczelni będzie istotnym gwarantem wysokiej jakości kształcenia przyszłych lekarzy w UAM – mówi pełnomocnik rektora UAM prof. Tadeusz Wallas, cytowany w komunikacie uczelni.