E-skierowanie a badanie PET
W związku z wejściem w życie obowiązku wystawiania skierowań w postaci elektronicznej na świadczenia zdrowotne, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w SIM, resort zdrowia przypomina, że tym obowiązkiem zostały objęte m.in. badania z zakresu medycyny nuklearnej, w tym badanie Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET).
Foto: pixabay.com
W przypadku badania PET prawidłowo wystawione e-skierowanie powinno zawierać, oprócz podstawowych danych wymaganych na każdym skierowaniu, następujące dodatkowe informacje niezbędne do przeprowadzenia tego badania:
- Rozpoznanie histopatologiczne;
- Rozpoznanie kliniczne;
- Epikryzę;
- Informacje o dotychczasowym leczeniu:
- chirurgicznym,
- chemioterapii,
- radioterapii,
- hormonoterapii;
- Informacje o poprzednich badaniach obrazowych:
- USG,
- TK,
- MRI,
- scyntygrafia,
- PET;
- Informacja o problemie klinicznym, jaki ma wyjaśnić badanie;
- Istotne informacje dodatkowe:
- cukrzyca,
- pacjent na insulinie,
- pacjent na lekach doustnych,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność krążenia,
- niewydolność nerek,
- klaustrofobia,
- wzrost,
- waga,
- leczenie G-CSF.
Na stronie https://www.gov.pl/web/zdrowie/e-skierowanie-a-badanie-pet znajduje się szablon zawierający ww. dane, które powinny dodatkowo znaleźć się na e-skierowaniu na badanie PET. Dane te należy wpisać w polu opisowym e-skierowania zgodnie z objaśnieniami zawartymi w tym szablonie. Nieuzupełnienie danych spowoduje brak możliwości wykonania badania PET i konieczność wystawienia przez lekarza kierującego nowego e-skierowania dla danego pacjenta uwzględniającego ww. dane.
Określony powyżej katalog dodatkowych informacji niezbędnych do przeprowadzenia badania PET, które muszą znaleźć się na e-skierowaniu, został opracowany przy współpracy z Krajowym Konsultantem ds. Medycyny Nuklearnej.
Źródło: MZ