Ekstrakcja po wypełnieniu kanału. Badanie kohortowe
Naukowcy z Endodontic Research Collaboration in Scandinavia: L. Bjørndal, VS Dawson, H. Fransson, F. Frisk, P. Jonasson, T. Kvist, M. Markvart i i M. Pigg, przeprowadzili badanie na grupie 216 764 osób z co najmniej 1 wypełnieniem korzeniowym.
Foto: pixabay.com
Było to prospektywne badanie kohortowe na populacji dorosłej Szwedów. Jego celem była identyfikacja czynników związanych z ekstrakcjami zębów w ciągu 5 lat od wykonania wypełnienia kanałowego.
Okazało się, że po 5 latach zostało usuniętych 9,3 proc. zębów wypełnionych kanałowo. Wysoki współczynnik ryzyka ekstrakcji związany był z każdym typem uzupełnienia kompozytowego, w tym wypełnieniami kompozytowymi i koronami połączonymi z wkładem lub bez niego.
Znaczenie w utrzymaniu zdrowia okołowierzchołkowego zęba ma również rodzaj odbudowy korony jako bariery przeciwko przeciekom. Wyniki sugerują, że lekarze dentyści planujący takie leczenie powinni wziąć pod uwagę – poza rodzajem wypełnienia – także wiek pacjenta i grupę zębów, których wypełnienie dotyczy.
Jak podkreślają naukowcy, badania nad przyczynami ekstrakcji zębów wypełnianych kanałowo należy pogłębiać.