FDI Poznań: Uczą, jak dbać o zdrowie i zęby
Jak poprawić skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy implantologicznego? Dlaczego warto dokładnie poznać fizjologię wydzielania śliny? Jakie są nowe strategie leczenia stanu zapalnego tkanek przyzębia? W jaki sposób postępować z pacjentami zmagającymi się z cukrzycą?
Uczestniczki Kongresu FDI
Foto: Marta Jakubiak
Te i wiele innych tematów zdominowały drugi dzień Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, który wczoraj rozpoczął się w Poznaniu. Uczestniczą w nim stomatolodzy, technicy dentystyczni, asystentki i higienistki stomatologiczne ze 119 krajów.
„Innowacje w chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej i chirurgii stomatologicznej” – tak brzmiał temat wystąpienia prof. Iwony Niedzielskiej. Opowiadała o wieloletnich wynikach badań swojego zespołu na różnych grupach pacjentów (m.in. z nadciśnieniem tętniczym). – Rak to nie tylko guz, lecz choroba ogólnoustrojowa. Należy patrzyć nie tylko na jamę ustną, ale również na styl życia, dietę, a nawet seks – powiedziała.
Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.
Podczas sesji implantologicznych wystąpienie prof. Korkuda Demirela skoncentrowało się wokół odpowiedzi na pytanie, czy występowanie w przeszłości zapalenia przyzębia stanowi czynnik ryzyka zapalenia tkanek wokół implantu (periimplantitis). Przynajmniej kilku ekspertów przybliżało nowe sposoby profilaktyki oraz metody leczenia zapalenia przyzębia w warunkach każdego, nawet najmniejszego, gabinetu stomatologicznego.
– Trzeba uświadamiać czynniki ryzyka kobietom karmiącym piersią – apelowała prof. Katarzyna Emerich. Przekonywała, że próchnicy wczesnego dzieciństwa można skutecznie zapobiegać, podkreślając, jak ważną rolę mają do spełnienia stomatolodzy. Bo choć mleko matki jest dla noworodka najlepszym pokarmem, to nie należy zapominać o higienie jamy ustnej u ząbkującego noworodka.
Zastosowanie alogennej uwodnionej matrycy kolagenowej do regeneracji dziąsła scharakteryzował lek. dent. Jacek Żurek. O regeneracji tkanek zębów mówił dr Brett Dorney, natomiast dr Kinga Grzech-Leśniak zaprezentowała wyniki badań naukowych w niechirurgicznym leczeniu kieszeni przyzębnych laserem. Prof. Aldo Brugnera omówił rezultaty wykorzystania fototerapii laserowej w stomatologii. Ten ostatni sporo miejsca poświęcił biotofonice, czyli nauce łączącej w sobie elementy fizyki, chemii i biologii. To dzięki niej można lepiej zrozumieć procesy zachodzące w żywych organizmach.
Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.
Na przykładzie Wielkiej Brytanii konsekwencje dla stomatologii wynikające ze starzenia się społeczeństwa i wzrostu dalszego przeciętnego trwania życia omówił prof. Paul Brocklehurst. Okazuje się, że zmieniająca się struktura ludności w coraz większym stopniu wymusza na lekarzach dentystach współpracę z innymi zawodami medycznymi oraz z personelem pozamedycznym (np. opiekunkami osób w starszym wieku).
Podczas kongresu wielu panelistów zwracało uwagę na społeczne determinanty zdrowia: zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, niepalenie tytoniu, umiarkowane spożywanie alkoholu itd. Bez zdrowego stylu życia trudno o zdrową jamę ustną, a im dłużej człowiek nie dba o swoje zdrowie i im bardziej lekceważy pierwsze niepokojące objawy, tym większe ryzyko pojawienia się poważnych chorób w jamie ustnej.
– Każda grupa zawodowa ma wydarzenie, które traktuje wyjątkowo. Dla międzynarodowego grona lekarzy stomatologów nie ma spotkania bardziej prestiżowego niż Kongres FDI. Należy go również traktować jako ogromną szansę na promocję osiągnięć polskiej stomatologii, zarówno tych w wymiarze naukowym, jak i przemysłowym – mówi prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Bartłomiej W. Loster.
Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.
Jak podkreśliła prezydent Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej ERO-FDI lek. dent. Anna Lella, kongres jest okazją do tego, aby zarówno lekarze, jak i społeczeństwo zrozumieli, że zachowanie w zdrowiu jamy ustnej, a szczególnie codzienna, prawidłowa higiena, w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym, stanowią klucz do długowieczności i do poprawy jakości życia.
– Głośno mówimy o związkach chorób jamy ustnej z chorobami ogólnymi i apelujemy o współpracę lekarzy w tym zakresie. Wyjaśniamy między innymi, że cukrzyca niekorzystnie wpływa na stan dziąseł i – w drugą stronę – że choroby przyzębia mogą pogarszać przebieg cukrzycy – powiedziała Anna Lella.
Światowy Kongres Stomatologiczny FDI w Poznaniu rozpoczął się 7 września i potrwa do 10 września. Organizatorem wydarzenia jest m.in. Światowa Federacja Dentystyczna FDI oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Wydarzenie od początku aktywnie wspiera Naczelna Izba Lekarska. Patronem medialnym kongresu jest „Gazeta Lekarska”. Kongresowi towarzyszy wystawa, w której udział bierze ponad 300 producentów najnowocześniejszego sprzętu wykorzystywanego w stomatologii na całym świecie.