6 października 2024

Francja. Praca tylko dla zaszczepionych

Od 15 września we Francji obowiązuje prawo umożliwiające zawieszenie w pełnieniu obowiązków bez wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia (w szpitalach, domach opieki, pogotowiu ratunkowym), którzy nie przyjęli ani jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Foto: pixabay.com

Tydzień wcześniej French Public Health Agency informowała, że nawet 12 proc. pracowników szpitali i 6 proc. lekarzy w prywatnych praktykach nie zaszczepiła się przeciw COVID-19. W przeddzień wejścia w życie tej regulacji kilkuset demonstrantów manifestowało swoje niezadowolenie przed siedzibą francuskiego Ministerstwa Zdrowia w Paryżu, protesty odbyły się także w kilku innych miastach.

Dzień po wprowadzeniu nakazu minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował o zawieszeniach przez pracodawców trzech tysięcy pracowników związanych z sektorem ochrony zdrowia w związku z nieprzyjęciem szczepionki przeciw COVID-19. Dodał jednak, że zapewnienie ciągłości opieki zdrowotnej nie jest zagrożone.

Pod koniec września, według danych opublikowanych przez „The Times”, zawieszonych było już ok. 20 tys. pracowników medycznych. Władze Francji podkreślają jednak, że w tym kraju pracuje w sumie ok. 2,7 mln medyków, z czego zdecydowana większość przyjęła szczepionkę, a wśród tych, którzy nie zdecydowali się tego zrobić, przeważa personel pomocniczy.

Aby być przywróconym do pracy, nie wystarczy przyjęcie jednej dawki – należy do 15 października zaszczepić się także drugą dawką. Francja to nie jedyny kraj, który zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań mających skuteczniej zachęcić medyków do zaszczepienia się przeciw COVID-19. We Włoszech podobny obowiązek dla pracowników ochrony zdrowia wprowadzono pod koniec maja br., a od niedawna takie prawo działa także w Grecji.

Źródło: france24.com, „The Times”