14 września 2024

HIV: rośnie liczba zakażeń wśród młodzieży

Organizacje pozarządowe prowadzące warszawskie punkty kontrolno-diagnostyczne alarmują: w 2014 roku nowo wykrytych zakażeń HIV może być jeszcze więcej niż w ubiegłym, kiedy o swoim seropozytywnym statusie dowiedziało się blisko 1300 Polaków. Co gorsza, w tym roku odnotowano już 64 przypadki zachorowań na AIDS, a 22 osoby zmarły.

Foto: dede2, imageworld.pl

Lawinowo rośnie liczba zakażeń wśród młodzieży. Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-stki. Prawie co 10. seropozytywny Polak zakaził się przed 20-stką. Jak zatrzymać epidemię? Jak poprawić jakość życia zakażonych? Na te pytania szukała odpowiedzi Kapituła konkursu Pozytywnie Otwarci wybierając tegorocznych laureatów. Ich projekty zostaną zrealizowane w 2015 roku, obejmując swoim działaniem całą Polskę.

Według różnych szacunków, od 50 do 75 proc. zakażonych HIV Polaków nie wie, że żyje z wirusem i nieświadomie zakaża innych. Epidemia ma się świetnie, mimo że dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS, testy i nowoczesne leki są w Polsce bezpłatne. Niestety bezpieczny seks to dla wielu temat tabu, a test w kierunku HIV wykonał jedynie co 10. Polak. To bardzo słaby wynik z punktu widzenia edukacji społecznej. Konieczne są skuteczniejsze niż dotąd metody dotarcia do społeczeństwa.

Dlatego w tegorocznym konkursie Pozytywnie Otwarci, który zrealizuje szereg projektów edukacyjnych w obszarze HIV/AIDS, a także – po raz pierwszy – HCV i HBV, granty przyznano autorom projektów, którzy zaproponowali rozwiązania nieszablonowe, łączące edukację z nowoczesnymi technologiami, teatrem, muzyczną kulturą festiwalową, czy poszerzając zakres tradycyjnego streetworkingu. Edukacja w obszarze HIV i AIDS prowadzona będzie m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Słupsku, Warszawie, Wrocławiu i na festiwalu Przystanek Woodstock.

– W obliczu epidemii HIV/AIDS nie ma miejsca na społeczne eksperymenty. Gdy w grę wchodzi walka o ludzkie życie, liczy się przede wszystkim skuteczność. Tak jak w teatrze, czy na koncercie, celem jest dotarcie do człowieka z wartościowym przekazem, zmuszenie go do myślenia, wybicie z wegetacji. Dlatego właśnie sztuka wykorzystywana jako wehikuł komunikacyjny przez niektóre nagrodzone projekty może okazać się tak ważnym orężem w walce z HIV – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator konkursu Pozytywnie Otwarci.

Pokonanie powszechnego w Polsce poglądu, że „HIV mnie nie dotyczy” oznacza także dostosowanie komunikacji do grup wymagających szczególnej uwagi, a wciąż marginalizowanych w społeczeństwie. M.in. osób niepełnosprawnych umysłowo lub niesłyszących, które mają takie same, jak wszyscy potrzeby seksualne, ale brak im dostępu do odpowiedniej wiedzy o profilaktyce.

Inną bardzo ważną grupę stanowią osoby świadczące usługi seksualne, które często nie mają nawet podstawowej wiedzy o HIV, ale niemal codziennie podejmują ryzykowne zachowania np. uprawiając seks bez prezerwatywy. Przeprowadzenie skutecznych akcji skierowanych właśnie do nich to kolejne wyzwanie stojące przed tegorocznymi zwycięzcami konkursu Pozytywnie Otwarci.

Oprócz programów dotyczących HIV, w przyszłym roku, dzięki przyznanym grantom, prowadzona będzie także edukacja w obszarze HCV i HBV. Jest to szczególnie ważne podczas wielodniowych imprez muzycznych, takich jak Przystanek Woodstock, podczas których łatwo zarówno o ryzykowne kontakty seksualne, jak i o zakażenie wirusami zapalenia wątroby poprzez krew. Warto o tym pamiętać, bo HCV to niezwykle podstępny wirus, który przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Szacuje się, że ok. 85 proc. Polaków nie ma pojęcia o swoim zakażeniu.