21 listopada 2024

Problemy prawa medycznego okiem praktyków

Blisko 400 studentów wydziałów lekarskich i wydziałów prawa przyjechało w minioną sobotę (10 maja) do Łodzi, aby wziąć udział w I Ogólnopolskiej Konferencji „Prawo i Medycyna”. Poświęcono ją trudnym problemom prawa medycznego, z którymi lekarze stykają się codziennie w pracy. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła „Gazeta Lekarska”.

 

Foto: Ryszard Golański

Prof. Jolanta Zawilska z UM w Łodzi ostrzegła, jak niebezpieczne mogą być ogólnodostępne leki z listy OTC (przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, antyalergiczne), które można kupić bez recepty. Stosowane w wielokrotnie zwiększonych dawkach wzmacniają czynności mózgu, działają narkotycznie i uzależniają. Natomiast prof. Zbigniew Czernicki, były Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej NRL, obecnie Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej OIL w Warszawie, mówił o odpowiedzialności lekarza w kontekście stosowania niebezpiecznych terapii medycznych.

Konferencja była kontynuacją lokalnego projektu ELSA Łódź realizowanego od 2012 roku, który odniósł olbrzymi sukces zarówno wśród środowisk prawniczych, jak i medycznych. Po raz pierwszy miała charakter ogólnopolski. Patronat honorowy nad imprezą objęła Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Celem konferencji była pomoc w wymianie doświadczeń i zbliżeniu środowisk prawniczych i medycznych oraz znalezieniu odpowiedzi na trudne pytania z zakresu prawa medycznego i problemów jego stosowania w praktyce. Do tego tematu powrócimy w kolejnym numerze „Gazety Lekarskiej”.

L.K.