2 kwietnia 2025

Izabela Leszczyna o pieniądzach dla szpitali: zapłacimy wszystko

Narodowy Fundusz Zdrowia ureguluje płatności za nadwykonania oraz programy lekowe – zapewniła minister zdrowia w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News. Kiedy szpitale doczekają się pieniędzy?

Fot. gov.pl

Szefowa resortu zdrowia w telewizyjnym programie została zapytana, co ze środkami dla szpitali w wysokości 6 mld zł za świadczenia wykonane w 2024 r. Izabela Leszczyna opowiedziała, „że nie musi szukać pieniędzy, bo je ma”. „Pieniądze na nadwykonania nielimitowane są i zostaną szpitalom wypłacone. Świadczenia za ostatni kwartał roku zawsze są wypłacane do końca marca kolejnego roku. Zapłacimy wszystko, co trzeba zapłacić” – powiedziała na antenie Polsat News.

Izabela Leszczyna odniosła się też do sytuacji sprzed kilku lat – pandemii COVID-19, gdy wytworzyła się „finansowa górka” w związku z ograniczoną liczbą świadczeń medycznych. „Być może w czasach tuż po COVID-19, kiedy w NFZ była górka kilkudziesięciu miliardów złotych, bo NFZ nie płacił szpitalom za procedury, bo przecież się nie leczyliśmy, siedzieliśmy wystraszeni w domu, nie było tyle operacji, tylu przeróżnych świadczeń wykonywanych – więc jak urosła górka, to PiS mógł sobie pozwolić na to, żeby płacić szybciej i nawet może czasem więcej niż powinien” – powiedziała.

Zdaniem Izabeli Leszczyny wcześniejsze finansowanie szpitali odbywało się z długu pozabudżetowego. Teraz trzeba go spłacać. Minister zdrowia uspokoiła wszystkich dyrektorów szpitali, dodając, że środki finansowe na pewno zostaną uregulowane. Na antenie Polsat News szefowa resortu zdrowia odniosła się również do tematu długich kolejek do lekarzy.

Jednym z pomysłów na jej skrócenie jest wprowadzenie tzw. ścieżki pacjenta, co oznacza przekazywanie pacjentów do lekarzy rodzinnych z zaleceniami. „W zeszłym roku wszystkich wizyt do specjalistów z NFZ odbyło się 87 mln. To nie jest tak, że NFZ ma za mało pieniędzy. Tą kolejką trzeba zarządzić inaczej i wprowadzimy to” – zapowiedziała, dodając, że centralna e-rejestracja jest kolejnym pomysłem na usprawnienie dostępu do lekarzy. „Trwa pilotaż m.in. w kardiologii. Dzięki niej ponad 3 tys. wizyt zostało odwołanych, a to usprawnia zarządzenie. Od 2026 roku wszyscy świadczeniodawcy, którzy mają kontrakt z NFZ na kardiologię będą musieli wdrożyć centralną e-rejestrację” – powiedziała Izabela Leszczyna.