22 czerwca 2024

Jak ćwiczyć po zawale serca? Czego unikać?

Przebyty zawał serca nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego wypoczynku. Wręcz przeciwnie – jeśli wcześniej uprawiałeś sport i chciałbyś do niego wrócić, zasięgnij opinii lekarza, który na podstawie wywiadu i dodatkowych badań indywidualnie oceni ryzyko oraz ustali dopuszczalne obciążenia treningowe.

Dr n. med. Jadwiga Wolszakiewicz

– W prewencji i leczeniu chorób serca zalecana jest umiarkowana regularna aktywność fizyczna – mówi dr Jadwiga Wolszakiewicz z Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

– Chorzy bezpośrednio po zawale powinni rozpocząć regularne treningi w ramach rehabilitacji kardiologicznej. Po jej zakończeniu, na podstawie testu wysiłkowego, lekarz określa jakie obciążenia treningowe są dla pacjenta bezpieczne – dodaje.

Lato to doskonały czas na aktywny wypoczynek, z którego powinny korzystać także osoby po zawale serca. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, jakich aktywności należy unikać, a które są zalecane pacjentom po zawale.

Wyprawa w góry – ryzykowna, ale możliwa

Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych osobom z chorobami układu krążenia i po zawale serca nie zaleca się udziału w wyprawach wysokogórskich. Największe ryzyko powikłań kardiologicznych może pojawić się w pierwszych dniach pobytu na dużych wysokościach. Dotyczy to zwłaszcza osób przebywających na co dzień na terenach nizinnych.

W przypadku pacjentów po zawale serca dbających o regularną aktywność fizyczną, nie ma przeciwwskazań do umiarkowanie intensywnego chodzenia po dolinach górskich i lekkich wzniesieniach na wysokości do 2500 m n.p.m. Nie zaleca się natomiast wspinaczki wysokogórskiej.

Nordic walking – idealne rozwiązanie

Nordic walking jest bezpieczną, łatwą w realizacji i efektywną formą rekreacyjnego treningu fizycznego. Zaleca się go nie tylko osobom zdrowym, ale także tym, które przeszły zawał serca bez względu na wiek oraz poziom sprawności fizycznej. Marsz z kijkami zwiększa aktywność kończyn górnych, pasa barkowego i klatki piersiowej.

Co ważne, pozwala spalić więcej kalorii niż podczas normalnego spaceru. Nordic walking jest szczególnie korzystny dla osób z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i bólami kręgosłupa. Dodatkową zaletą tej formy sportu jest możliwość uprawiania go przez cały rok i niemal w dowolnym miejscu.

Sporty ekstremalne – zbyt duży wysiłek dla serca

Pacjentom po zawale serca nie zaleca się uprawiania sportów ekstremalnych oraz wykonywania aktywności fizycznych z elementami rywalizacji czy współzawodnictwa. Bieganie na długich dystansach (maraton) czy też długotrwały i intensywny wysiłek (triathlon) są zbyt dużym obciążeniem dla mięśnia sercowego i wiążą się ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

– Ćwiczenia intensywne szybciej poprawiają wydolność, ale jednoczenie stwarzają większe zagrożenie dla organizmu. Preferowane formy aktywności fizycznej u pacjentów po zawale to marsz, wolne bieganie, jazda na rowerze, nordic walking, a także urozmaicony trening małych grup mięśniowych połączony ćwiczeniami rozciągającymi – podsumowuje Jadwiga Wolszakiewicz.


Więcej o kardiologii i kardiochirurgii, a także chorobach serca piszemy tutaj.