11 października 2024

Jak status społeczny wpływa na zdrowie?

Jak wynika z raportu, „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opracowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, status społeczny ma wpływ na zachowania zdrowotne.

Osoby z wyższym wykształceniem częściej jedzą owoce i warzywa
Foto: pixabay.com

Redaktor raportu prof. Bogdan Wojtyniak wskazał, że dane pokazują, iż kobiety i mężczyźni z wyższym wykształceniem mniej palą niż słabiej wyedukowani.

„Do osób gorzej wykształconych zawsze trudniej jest dotrzeć ze wszystkimi programami promocji zdrowia i prewencji” – ocenił. Profesor wskazał, że w przypadku kobiet lepiej wykształconych, jest mniej otyłych. Osoby lepiej wykształcone częściej jedzą warzywa i owoce.

„Czy to jest tylko kwestia dochodów? Trudno powiedzieć, wydaje się, że nie tylko. Owoce, np. jabłka, nie są aż tak drogie, to jednak kwestia świadomości” – dodał prof. Wojtyniak. W raporcie wskazano, że wśród mężczyzn powyżej 18. roku życia za wysoką masę ciała ma 68,2 proc., zaś w przypadku kobiet nadwaga lub otyłość dotyczy 60 proc. dorosłej populacji.

Prof. Wojtyniak powiedział, że dane pokazują od 2010 r. niepokojący lekki trend spadkowy wyszczepialności, co jest związane ze wzrostem ruchów antyszczepionkowych. „Ta liczba jest na stosunkowo niewielkim poziomie, ale to niesie niebezpieczne implikacje” – ocenił. Raport pokazuje, że obserwowany jest w Polsce wzrost wykrytych zakażeń HIV. „W UE ten poziom jest znacznie wyższy, ale stabilny, u nas niestety rośnie” – powiedział.

Większość mieszkańców polskich miast oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza normy. Prof. Wojtyniak podał, że główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja z gospodarstw domowych i lokalnych kotłowni, która przyczynia się do przedwczesnych zgonów. „Problem zanieczyszczenia powietrza nie jest problemem nowym. On występuje w Polsce od lat, tylko nie był tak nagłaśniany” – zaznaczył.

Źródło: www.kurier.pap.pl