22 listopada 2024

Jastrzębie-Zdrój ma nową sterylizatornię

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) zakończono prace nad modernizacją Centralnej Sterylizatorni, jednej z najnowocześniejszych w Polsce. Na ten cel przeznaczono blisko 4 miliony złotych. To tutaj odbywa się sterylizacja sprzętu medycznego z całego szpitala.

 

Największa ilość narzędzi chirurgicznych trafia z bloku operacyjnego oraz z oddziałów zabiegowych. Co ważne zmodernizowana sterylizatornia świadczy również usługi dla zewnętrznych placówek medycznych.

Trzy strefy

Sterylizatornia składa się z trzech stref – brudnej, czystej i sterylnej. W strefie brudnej znajduje się najnowocześniejsza na świecie myjnia, gdzie odbywa się mycie i dezynfekcja sprzętu wielkogabarytowego (np. wózki  chirurgiczne, wózki zabiegowe, buty chirurgiczne, kontenery narzędziowe, wózki transportowe). Myjnia ta pozwala na zminimalizowanie kosztów środków myjących, wody, energii oraz czasu potrzebnego do uzyskania końcowego efektu. Jest bezpieczna nie tylko dla użytkowników, ale również sprzętu i środowiska.

Indywidualne przypisanie do pacjenta

W strefie czystej odbywa się sprawdzanie i pakowanie czystych, poddanych już dezynfekcji narzędzi, które przygotowywane są do procesu sterylizacji. 30% sprzętu pakuje się w podwójną warstwę specjalnego papieru przeznaczonego do sterylizacji, 50% w torebki papierowo-foliowe, a 20% w kontenery chirurgiczne. Materiały do pakowania sprzętu do sterylizacji są najwyższej jakości. Każdy zapakowany sprzęt zaopatrzony jest w metkę alfanumeryczną z numerem procesu temperatury sterylizacji oraz datą sterylizacji i datą ważności. System ten pozwala na szybką identyfikację każdego sprzętu medycznego, również zakażonego, oraz przypisanie go indywidualnie do pacjenta.

Gorąca para w podciśnieniu

W Centralnej Sterylizatorni znajdują się dwa rodzaje sterylizacji. Pierwszym, najczęściej stosowanym na świecie, jest sterylizacja wysokotemperaturowa. Szpital posiada dwa sterylizatory służące do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Odbywa się ona w temperaturze 134 lub 121 stopni Celsjusza w próżni frakcjonowanej. Czynnikiem sterylizującym jest gorąca para w podciśnieniu produkowana przez wmontowane w sterylizatory wytwornice pary. Para produkowana jest z wody zmiękczonej (tzw. wody demi). Zaletą tej sterylizacji jest szybkość, niskie koszty oraz ekologiczny czynnik sterylizujący, jakim jest właśnie para.

 

Niskie temperatury dla endoskopów

Można tu wykonywać również sterylizację niskotemperaturową, dzięki urządzeniu sterylizującemu cały sprzęt termolabilny w niższych temperaturach (55 stopni Celsjusza). Czynnikiem sterylizującym jest w tym przypadku gaz (tlenek etylenu), który wnika głęboko w poddawany sterylizacji sprzęt nie powodując uszkodzeń. Tej metodzie podawane są wszystkie endoskopy giętkie wyposażone w kamerę oraz optykę.

Ciągła kontrola

Jakość sterylizacji w każdym procesie kontrolowana jest testami chemicznymi 5 i 6 klasy, przeprowadzanymi codziennie testami biologicznymi oraz badaniami wykonywanymi na miejscu w specjalnych inkubatorach mikrobiologicznych i wybiórczo w laboratorium mikrobiologicznym. Wszystkie procesy sterylizacji archiwizowane są w formie papierowej i elektronicznej, a urządzenia systematycznie serwisowane. Poprzez specjalne programy komputerowe serwisy w Polsce i w Niemczech mają na bieżąco wgląd w pracę urządzeń oraz, poprzez interfejs, mogą ingerować w elektronikę pracy urządzenia.

Przez całą dobę

Centralna Sterylizatornia pracuje w systemie całodobowym, także w niedziele i święta. Zatrudnia 12 wykwalifikowanych osób, które dokładają wszelkich starań, aby wykonywana usługa była na jak najwyższym poziomie. Oprócz pomieszczeń Centralnej Sterylizatorni w ramach inwestycji wyremontowano między innymi pomieszczenia socjalne, magazyny i stację uzdatniania wody.