15 września 2024

Już nie tylko stolica, a Poznań, Radom, Płock

W środę, 15 lutego większość stacji pomiarowych w Polsce notuje bardzo wysokie stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Wyjątkiem są obszary pasa nadmorskiego. Jak jest w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i innych, mniejszych miejscowościach?

Foto: pixabay.com

Na Mazowszu duże zanieczyszczenie powietrza

Na Mazowszu występują wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, które mogą utrzymywać się do piątku – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie.

W środę najgorzej jest w Piastowie, Płocku i Radomiu. Tomasz Klech z WIOŚ wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wysokie stężenia zanieczyszczeń utrzymują się w powietrzu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – wyżu i braku wiatru.

Poinformował, że w środę koło południa najgorzej jest w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie. Jak na razie największe jednogodzinne stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w podwarszawskim Piastowie – wynosiły one 181 mikrogramów na metr sześcienny.

Wysokie stężenia zanieczyszczeń będą utrzymywały się też na przedmieściach stolicy i w wielu mniejszych mazowieckich miejscowościach. Sytuacja powinna zacząć się poprawiać od piątku.

Bardzo zły stan powietrza w Wielkopolsce

W Wielkopolsce utrzymuje się bardzo zły stan powietrza, a szczególnie trudna sytuacja jest w Poznaniu i Kaliszu – poinformował w środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. W czwartek spodziewana jest poprawa.

„W regionie bardzo zła sytuacja jeśli chodzi o przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 jest w Poznaniu i Kaliszu, zła – w Koninie i Lesznie. O godz. 9 indeks dla pyłu PM10 w stacjach w Poznaniu wynosił 257 i 225 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast w Kaliszu – 277 mikrogramów na metr sześcienny” – poinformowała w środę PAP Danuta Krysiak z WIOŚ.

W Krakowie smog i bezpłatna komunikacja publiczna

Do Krakowa powrócił smog, po półtoratygodniowej poprawie jakości powietrza. W mieście obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, a w Małopolsce północnej, południowo-wschodniej i zachodniej – II stopień. W Krakowie wprowadzono bezpłatną komunikację publiczną.

W środę w godzinach rannych stacje pomiaru jakości powietrza w Krakowie wskazywały, że stężenie szkodliwego pyłu PM10 przekracza 300 mikrogramów na m sześc.; najwięcej wskazała stacja przy ul. Bulwarowej – 313 mikrogramów na m sześc.

W mieście obowiązuje obecnie I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza (średnie dobowe stężenie PM10 50-200 mikrogramów na m sześc.). Natomiast w Małopolsce południowo-wschodniej, północnej i zachodniej – II stopień zagrożenia (200-300 mikrogramów PM10 na m sześc.). III stopień, powyżej 300 mikrogramów PM10 na m sześc., oznacza alarm smogowy.

Z powodu smogu w środę w Krakowie i gminach sąsiednich obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców i ich pasażerów. Darmowa podróż jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów. Urząd Miasta Krakowa informuje, że z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy bez względu na miejsce jego wydania.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Słowa kluczowe: