3 maja 2024

Klauzula wyższego dobra jest dla dobra pacjenta

Lekarz powinien spędzać czas w przychodni lub na sali operacyjnej zamiast składać zeznania w sprawach, w których nie zrobił nic złego – mówi Grzegorz Wrona, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Fot. Grzegorz Samoraj/PIM MSWiA

– Musimy słuchać głosu pacjentów, którzy mówią nam o prawdziwym drugim życiu zyskanym właśnie dzięki dorobkowi transplantologii – powiedział Grzegorz Wrona w czasie I Warszawskiej Konferencji Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (PIM MSWiA) i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, która 19 kwietnia 2024 r. odbyła się w Warszawie.

– Pamiętam efekty 2007 roku. Pamiętam wysiłki, aby odbudować w medycynie coś, co tąpnęło – powiedział sekretarz NRL. Dodał, że obecnie priorytetem samorządu lekarskiego jest bezpieczeństwo pacjenta, które bardzo mocno zależy od bezpieczeństwa pracy lekarzy.

Samorząd lekarski a kształcenie

– To jest bardzo ważna konferencja – z tego tytułu, iż samorząd lekarski ma swoje miejsce w kształceniu podyplomowym i doskonaleniu zawodowym. Zadaniem samorządu jest zabieganie o jakość we wszystkich etapach, dlatego tak intensywnie w tej chwili staramy się wskazywać na to, co naszym zdaniem może doprowadzać do zagrożenia jakiegokolwiek bezpieczeństwa dla pacjenta – dodał.

– Będziemy powtarzać, że miejscem lekarza jest gabinet i przychodnia, miejscem chirurga jest sala operacyjna, a nie godziny spędzone na składaniu zeznań wtedy, gdy niczego złego się nie zrobiło. Nazywamy to w tej chwili klauzulą wyższego dobra. O to będziemy zabiegali i o tym będziemy mówili we wszystkich miejscach zarówno miejscach politycznych, jak i niepolitycznych – powiedział dr Grzegorz Wrona. I podkreślił, że jest to działanie dla dobra pacjenta.

Minister obiecuje wsparcie

Konferencja była poświęcona transplantacji płuc w Polsce. – Uczestników spotkania łączy idea leczenia ciężkich niewydolności oddechowej, ECMO i przeszczepień płuc – podkreślił dyrektor PIM MSWiA prof. Piotr Suwalski. A obecny na miejscu sekretarz stanu w MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że instytut będzie się rozwijał, także finansowo: – Aby można było powiedzieć, że ta jednostka jest czołowa i promieniuje nie tylko na Polskę, ale również ma swoje znaczenie w świecie.

Podczas wydarzenia omawiano tematy związane z pozyskiwaniem narządów, szeroko pojętą diagnostyką, współpracą między ośrodkami oraz wyzwaniami w transplantologii, w tym włóknieniu płuc, POChP, mukowiscydozie i immunosupresji po przeszczepie. Jedna z sesji tematycznych została poświęcona zagadnieniom terapii pozaustrojowej ECMO oraz funkcjonowaniu Centrum Terapii Pozaustrojowych, które działa w ramach PIM MSWiA.

Źródło: NIL, PIM MSWiA