21 listopada 2024

Klub Medyków FIAP

Największa organizacja fotograficzna na świecie utworzyła klub dla przedstawicieli zawodów medycznych. Jego wiceprezydentem został polski lekarz.

Fot. Krzysztof Muskalski

Międzynarodowy Klub Fotografów Medyków FIAP – IMPC działa od 1 lutego 2024 r. Powołany do życia przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (fr. Fédération Internationale de l’Art Photographique, FIAP), ma integrować środowisko medyczne w ramach wspólnej pasji.

Uczestnictwo w IMPC to też możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami w trakcie różnych wydarzeń socjalno-artystycznych. Prezydentem klubu został dr Sefa Ulukan, prezes Tureckiego Towarzystwa Fotograficznego, a wiceprezydentami – dr Franco Ameli z Włoch oraz dr Krzysztof Muskalski, okulista z Częstochowy, przewodniczący Salonów PhotoArtMedica.

Nie tylko lekarze

– Decyzja o utworzeniu klubu jest wyrazem uznania dla pasji i talentów fotograficznych medyków – ocenia Krzysztof Muskalski. I dodaje, że pomysł na tę inicjatywę zakiełkował we władzach FIAP już kilka lat temu, ale realizację blokował brak wspólnej płaszczyzny, dzięki której plan mógłby wejść w fazę realizacji. To się jednak zmieniło.

– W mojej ocenie jego realizację sprowokowały Salony PhotoArt-Medica, a także zaangażowanie kolegów i koleżanek z Włoskiego Towarzystwa Lekarzy Fotografów AMFI. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wspólną wystawę fotograficzną w Rzymie, która była dobrą okazją do konkretnych rozmów o rozszerzaniu współpracy medyków fotografów z różnych krajów. Prezydent FIAP Riccardo Busi wyszedł z oficjalną propozycją powołania w strukturach tej organizacji klubu dla medyków fotografów, a jego deklarację przyjęto z ogromnym zadowoleniem – informuje Krzysztof Muskalski.

Struktura IMPC opiera się na oddziałach krajowych. Akces zgłosili już przedstawiciele kilku krajów, między innymi Włoch, Turcji, Hiszpanii oraz Chorwacji. Nie mogło zabraknąć też Polski, a Krzysztof Muskalski został krajowym przedstawicielem klubu w naszym kraju. Co ważne, do klubu mogą dołączać nie tylko lekarze i lekarze dentyści, ale też przedstawiciele innych zawodów medycznych, w tym ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne, farmaceuci i lekarze weterynarii.

Rozwój i integracja

– Można powiedzieć, że w pewnym sensie FIAP wraca do korzeni. Warto przypomnieć, że założycielem tej organizacji był lekarz Maurice Van de Wijer. Wydaje mi się, że sztuka, w tym fotografowanie, jest szczególnie bliska ludziom związanym z medycyną. Nasza praca jest trudna i wyczerpująca, a robienie zdjęć to znakomita odskocznia od codziennych problemów.

FIAP, największa organizacja fotograficzna na świecie, jedyna uznawana przez UNESCO, zrzesza około dwóch milionów fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Wśród nich na pewno jest wielu medyków. Chcemy ich wyłowić, zintegrować i namówić do szerszych działań. Powołanie klubu bardzo w tym pomoże. Ponadto jestem przekonany, że zachęcimy kolejne osoby z pasją fotograficzną do rozwijania swojego hobby w ramach stowarzyszenia – tłumaczy Krzysztof Muskalski.

Co ciekawe, IMPC jest pierwszym zawodowym klubem w strukturach FIAP. – Zachęcam do przyłączenia się do tej inicjatywy. Uczestnictwo w IMPC to dobra okazja do integracji, rozwijania hobby, zawierania przyjacielskich kontaktów. Jestem pewien, że uda nam się stworzyć silną reprezentację Polski. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu poprzez adres e-mail: IMPCPoland@gmail.com. Myślę, że przynajmniej raz w roku zrobimy wspólną wystawę fotografii. Będziemy też organizować przedsięwzięcia z poszczególnymi krajami, na przykład wystawy, warsztaty, plenery. Mamy też na uwadze organizację aukcji charytatywnych świetnych fotografii medyków. Wśród nas są bardzo dobrzy fotograficy, doceniani w prestiżowych konkursach, więc myślę, że zainteresowanie ich pracami będzie duże – podsumowuje doktor Muskalski.

Lidia Sulikowska

JAK DOŁĄCZYĆ? Informacje dotyczące przystąpienia do Międzynarodowego Klubu Fotografów Medyków FIAP – IMPC można uzyskać drogą e-mailową IMPCPoland@gmail.com