13 grudnia 2024

Kogo w onkologii najlepiej oceniają pacjenci?

Znamy wyniki trzeciej edycji dorocznego rankingu Onkomapy, w którym wybierane są najbardziej przyjazne pacjentom placówki onkologiczne i lekarze pomagający chorym na nowotwory. Kto w tym roku znalazł się na pierwszym miejscu?

Od lewej: Anna Ginał, Agata Polińska, Bartosz Poliński

Na miano najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce zasłużyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM, uzyskując ocenę 4,76 (ocena maksymalna = 5).

Na drugim miejscu znalazł się Zamojski Szpital Niepubliczny (4,75), a trzecie miejsce przypadło Zachodniopomorskiemu Centrum Onkologii (4,4).

Najbardziej przyjaznym pacjentom lekarzem, spośród 2579 znajdujących się w bazie, został dr n. med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku ze średnią ocen równą 5,0, który już trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce.

Tuż za nim, z ocenami 4,99, znajdują się: dr n. med. Piotr Nowaczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med. Agata Hajduk z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i Barbara Bauer-Kosińska z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego. Na trzecim miejscu znalazł się Arkadiusz Spychała z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (4,98).

Najnowszy ranking powstał na podstawie ocen wystawionych od 5 października 2015 roku do 5 października 2016 roku. Ocena placówek onkologicznych dokonywana była w wielu różnych obszarach, m.in. opieki, organizacji leczenia, leczenia, wyposażenia ośrodka czy przestrzegania praw pacjenta. W przypadku ocen lekarzy pacjenci brali pod uwagę takie aspekty jak: szybkość reakcji lekarza na potrzeby pacjenta, przystępność i zrozumiałość informacji przekazywanych przez lekarza, uprzejmość lekarza.

Onkomapa to portal internetowy, który jest na bieżąco aktualizowaną bazą wiedzy na temat placówek onkologicznych i personelu medycznego w Polsce, ocenianych na podstawie ankiet online przez pacjentów i ich bliskich. Z jednej strony można pozostawić opinię, a z drugiej – zapoznać się z komentarzami innych pacjentów. Taka wymiana zdań oraz graficzne przedstawianie pojawiających się wahań ocen powoduje, że na bieżąco można monitorować zmieniającą się sytuację, a co za tym idzie dokonać świadomego wyboru placówki i lekarza.

W ostatnim roku liczba użytkowników portalu wzrosła z 173 tysięcy do ponad 200 tysięcy. Do Onkomapy zgłoszonych jest 934 placówek onkologicznych (szpitali, przychodni, ośrodków diagnostyki oraz radioterapii) i 2579 lekarzy z całej Polski.

– Tak ogromne zaangażowanie pacjentów wskazuje na dużą potrzebę funkcjonowania takiego narzędzia oraz na to, że spełnia ono swoją funkcję, czyli pomaga wybrać najodpowiedniejszą placówkę do leczenia danego rodzaju nowotworu. Z drugiej zaś strony pozyskane dane są jasną wskazówką dla placówek i personelu medycznego na temat jakości ich działalności. Motywują do lepszego działania – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, która stworzyła portal.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.