5 października 2024

Kolejny samorząd reaguje na fałszywe certyfikaty covidowe

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o coraz szerszej skali procederu fałszowania tzw. certyfikatów covidowych, tego rodzaju praktyki stanowczo potępiła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Foto: twitter.com/szczepimysie

„Wszelkie przypadki udziału pielęgniarek i położnych w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych lub fałszowania dokumentacji medycznej, jako działania sprzeczne z obowiązującym prawem i Kodeksem Etyki spotkają się ze stosowną reakcją organów samorządu zawodowego” – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych redakcji „Gazety Lekarskiej”.

W oświadczeniu podkreślono, że pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19. „Praktyki, które temu przeczą stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej” – wskazuje samorząd pielęgniarski.

To kolejny ważny głos w sprawie pojawiających się doniesień o podrabianych paszportach covidowych i fałszywych zaświadczeniach o szczepieniu przeciw COVID-19. W październiku oświadczenie w tej sprawie wydał Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona (więcej na ten temat piszemy TUTAJ).

Kilka dni temu w Kaliszu policjanci zatrzymali trzy pielęgniarki, które miały zajmować się wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Prokuratura przedstawiła im zarzuty dopuszczenia się przestępstw poświadczenia nieprawdy, fałszowania dokumentacji i oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Proceder miał trwać od pół roku. Wobec kobiet sąd zastosował areszt na trzy miesiące.