14 września 2024

Kongres FDI: Dużo profilaktyki, mało próchnicy

Szacuje się, że nieleczona próchnica dotyka prawie co drugiego człowieka na świecie. Stomatolodzy ze 119 krajów świata, którzy od środy przebywają na Kongresie FDI w Poznaniu, zastanawiają się nad tym, jak ograniczyć to zjawisko.

fdi-annual-world-dental-congress-awdc-poznan-12

Foto: Marta Jakubiak

W trzecim dniu kongresu sporo miejsca poświęcono leczeniu farmakologicznemu i stosowaniu antyseptyków w implantologii – w trakcie specjalnego sympozjum tę problematykę przybliżyli prof. Marzena Dominiak i prof. Gil Alcoforado.

Prof. Jerzy Sokołowski mówił o nowych samotrawiących systemach wiążących oraz materiałach kompozytowych wykorzystywanych w bezpośredniej odbudowie zębów i cementowaniu adhezyjnym. O działaniach profilaktycznych prowadzonych wśród matek małych dzieci w stolicy Maroko, Casablance, opowiadał prof. Mouna Hamza.

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

O korzyściach płynących dla pacjentów ze stosowania stomatologii minimalnie inwazyjnej przekonywał prof. Hendrik Meyer-Lückel, natomiast prof. Edward Lo przedstawił aktualny stan wiedzy o minimalnie inwazyjnym leczeniu próchnicy powierzchni korzeni.

Podczas kongresu Nagrodę Uśmiechu otrzymały stowarzyszenia skupiające stomatologów z Kambodży i z Palestyny. To wyróżnienie jest częścią programu Caries Prevention Partnership współprowadzonego przez FDI.

Dentyści z Kambodży, w której są wysokie wskaźniki występowania choroby próchnicowej wśród dzieci, zostali wyróżnieni za trwającą trzy lata akcję ratowania zębów wśród najmłodszych (edukacja i lakowanie zębów u pacjentów w wieku 6-9 lat). Z kolei Palestyńczyków wyróżniono za programy promujące zdrowia jamy ustnej i zapobieganie wczesnej próchnicy.

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

Jak podkreślono w „białej księdze” wydanej z okazji kongresu, aktywność stomatologów musi być wspierana przez działania urzędników. To od tych ostatnich w dużej mierze zależą bowiem takie działania jak realizacja masowych programów profilaktycznych czy tworzenie ram prawnych (np. nakładanie „karnych” podatków na niezdrową żywność i napoje słodzone).

Światowy Kongres Stomatologiczny FDI w Poznaniu rozpoczął się 7 września i potrwa do 10 września. Organizatorem wydarzenia jest m.in. Światowa Federacja Dentystyczna FDI oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Wydarzenie od początku aktywnie wspiera Naczelna Izba Lekarska. Kongresowi towarzyszy wystawa, w której udział bierze ponad 300 producentów najnowocześniejszego sprzętu wykorzystywanego w stomatologii na całym świecie. Patronem medialnym Kongresu FDI jest „Gazeta Lekarska”.