„Kostka-ramię” konieczne w POZ
Badanie „kostka-ramię” jest wykonywane w Polsce zbyt rzadko, z reguły przeprowadzają je kardiolodzy i angiolodzy u osób, które są już poważnie chore – alarmują organizatorzy społecznej akcji profilaktycznej „Stop udarom i amputacjom”.
Przypominają, że takie badanie zaleca się wykonywać w ramach POZ rutynowo podczas okresowych badań ogólnych, a raz w roku osobom z cukrzycą, problemami kardiologicznymi, a także wszystkim osobom (też zdrowym) powyżej 50. roku życia.
Wskaźnik „kostka-ramię” (ABI, ang. ankle brachial index) to iloraz ciśnienia na tętnicy stopy do wyższego z ciśnień zmierzonych na obydwu tętnicach ramiennych. Pozwala oszacować ryzyko chorób układu naczyniowego. To one mogą być przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwienia kończyn, które w skrajnych przypadkach może skończyć się amputacją. Zdrowy człowiek powinien mieć wynik ABI pomiędzy 0,9-1,15. ABI poniżej 0,9 świadczy o zwężeniu w tętnicach obwodowych – to ostrzeżenie przed zagrożeniem udarem niedokrwiennym. Wynik badania „kostka-ramię” powyżej wartości 1,15 oznacza sztywnienie tętnic i pojawienie się zmian cukrzycowych i miażdżycowych.
– Nie można lekceważyć dolegliwości związanych z bólami nóg u osób powyżej 55. roku życia, a nawet już po 40. roku życia. Badanie tętna u tych osób powinno być obowiązkiem każdego lekarza. Powinien być też oznaczony wskaźnik ABI: iloraz ciśnienia skurczowego mierzonego na stopie i ciśnienia skurczowego na ramieniu, wyznaczony u chorego leżącego – informuje prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz, chirurg naczyniowy z II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i prezes Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.
Organizatorzy akcji „Stop udarom i amputacjom” w ramach swoich działań od maja 2016 r. wykonali badanie „kostka-ramię” ok. 100 osobom w Warszawie, Lublinie i Białymstoku. Żadna z nich nie miała prawidłowego wyniku. Akcja będzie kontynuowana do 31 grudnia 2016, organizatorzy chcą bezpłatnie udostępniać aparat do wykonywania badania „kostka-ramię” wszystkim placówkom ochrony zdrowia, które nawiążą z nimi kontakt (zgłoszenia: Paweł Kruś, pawel.krus@zlotyotis.pl).
Źródło i foto: materiały prasowe