KPO: nowy rozdział dla rozwoju biomedycyny?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że razem z Agencją Badań Medycznych intensywnie pracują nad realizacją inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
„To szansa dla naukowców, by ich pomysły naprawdę pomogły pacjentom, zamiast zostać tylko na papierze” – czytamy we wpisie opublikowanym na profilu Ministerstwa Zdrowia w portalu X.
– Właśnie zakończyliśmy konkurs dla jednostek naukowych na badania, które szybko przełożą się na nowe leki i metody leczenia – powiedziała wiceminister zdrowia, Katarzyna Kacperczyk.
Pula środków do rozdysponowania wyniosła aż 450 mln zł i jak podkreśliła wiceminister zdrowia, jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla polskiej nauki, ale również dla pacjentów. Jak czytamy we wpisie na X badania aplikacyjne z praktycznym zastosowaniem pełnią ważną rolę w rozwoju medycyny, ponieważ łączą świat nauki z praktyką kliniczną. – Chcemy, aby z osiągnięć uczelni i instytutów badawczych mogli skorzystać pacjenci – powiedziała wiceminister zdrowia.
„Środki z KPO otwierają nowy rozdział dla rozwoju biomedycyny w Polsce, dając szansę na pełne wykorzystanie potencjału naukowego naszego kraju” – informuje resort zdrowia. Prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych wyjaśnił, że obecnie realizowanych jest 324 projekty. – Łącznie zakontraktowaliśmy ponad 4,46 mld zł na wsparcie przede wszystkim badań klinicznych, badań naukowych, badań wspierających przemysł, ale też infrastruktury do badań klinicznych i programów edukacyjnych. Dzięki systemowi grantowemu wspieramy pomysły naprawdę bardzo dobre i innowacyjne – powiedział.