21 listopada 2024

Laureaci konkursu Przychodzi wena do lekarza

Prezentujemy listę laureatów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”.

Lista laureatów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”

Foto: pixabay.com

Kategoria Poezja

  • Miejsce I: Piotr Piątek „Bezdech”
  • Miejsce II: Kazimierz Pichlak „Być twą kobietą”
  • Miejsce III: Jerzy Bezecny „Rozmowa z wnukiem”

Kategoria Proza non-fiction

  • Miejsce I: Renata Paliga „Badanie nad materiałem biologicznym uformowanym na kształt i podobieństwo”
  • Miejsce II: Karolina Kociszewska „Kardiochirurgia”
  • Miejsce III: Katarzyna Lewicka „Oko w oko z…”

Kategoria Opowieść lekarza – opowieść pacjenta

  • Miejsce I: Jarosław Paśnik „Garstka słów dla Wiktora”
  • Miejsce II: Adam Bełda „Uporczywa terapia”
  • Miejsce III: Małgorzata Nowaczyk „Którzy zostali”

Piotr Piątek

Urodził się w 1973 r. w Elblągu. Pracuje jako lekarz stomatolog w Kołobrzegu. Autor tomików wierszy: „Dyrygent Fal” (2012, WFW), „Dotyk pod paznokciem” (2013, WFW), „Cały ten tłum” (2015, Wydawnictwo Mamiko). Należy do koszalińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów. W 2016 r. zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika w kategorii „poezja”. Wiersze pisze od dziecka – traktuje to jako rozwijające twórczo hobby.

Kazimierz Pichlak

Urodzony w 1951 r. Doktor nauk medycznych. Od ponad 20 lat ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala w Jeleniej Górze. Autor sześciu tomików wierszy. Ostatni, wydany w kwietniu bieżącego roku, nosi tytuł „Piosenki dla Pań i Panów nie zawsze pruderyjne, czasem frasobliwe”. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych. Niemało podróżuje, głównie w różne góry świata. Ulubiony kraj – Nepal. Był tam 14 razy. Wśród przyjaciół i znajomych niewątpliwy lider w dziadowaniu – siedmioro wnucząt! Człowiek spełniony i na ogół szczęśliwy.

Jerzy Bezecny

Mam 63 lata, pochodzę z czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Po ukończeniu Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie jako stypendysta rządu czechosłowackiego podjąłem studia na Wydziale Lekarskim ówczesnej Akademii Medycznej w Krakowie. Później pracowałem jako psychiatra w różnych placówkach, w większości na Słowacji. Obecnie mieszkam na zmianę w Lewoczy i w Lechnicy na słowackim brzegu Dunajca. Praca lekarza nie tworzy szczęśliwej pary z poetyckim bujaniem w obłokach, więc pomimo iż literatura piękna i poezja były dla mnie zawsze najlepszym sposobem na relaks i regenerację, aktywnie chałturzyć zacząłem dopiero w wieku przedemerytalnym. I choć rozgłosu jako literat na pewno już nie zdobędę, zawsze to duża frajda, jeśli czasami uda się napisać coś, co zainteresuje innych.

Renata Paliga

Urodziła się w 1967 r. Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu. Doktor nauk medycznych, chirurg dziecięcy, pediatra, specjalista medycyny rodzinnej. Obecnie pracuje w Zakładzie Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Zajmuje się głównie etyką lekarską. W latach 2007-2014 publikowała wiersze na łamach m.in. „Pegaza Lubuskiego” oraz kwartalnika „Migotania”. Zdobyła I miejsce w konkursie dla lekarzy „Puls Słowa” (w kategorii „poezja”) oraz wyróżnienie w kategorii proza. Jest laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego Fundacji Gargano w kategorii „proza”. Tomik „Osłuchiwania” był nominowany do Wawrzynu Lubuskiego 2016. Członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. W 2016 r. zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika w kategorii „opowieść lekarza – opowieść pacjenta”. Jak sama mówi – jej największym osiągnięciem życiowym jest syn Jakub.

Karolina Kociszewska

W 2013 r. skończyłam Śląski Uniwersytet Medyczny. W styczniu 2015 r. rozpoczęłam specjalizację z kardiochirurgii i studia doktorancki na Wydziale Lekarskim SUM. Obecnie, po całkowitym przestawieniu planów życiowych, rozpoczynam specjalizację z hematologii w Szpitalu Wojskowym w Warszawie. Pisanie pozwala mi na zachowanie równowagi i oderwanie od codzienności oraz ukazuje medycynę w nieco innym świetle. Humanizuje, uwrażliwia, wyzwala empatię. Kolejną moją ogromną pasją jest taniec, gra na fortepianie i kultura iberoamerykańska. Uwielbiam hiszpańską literaturę, melodyjny język, kuchnię śródziemnomorską oraz eksplorowanie każdego zakątka Hiszpanii, od zdystansowanej Północy aż po zapalczywe Południe.

Katarzyna Lewicka

Mieszkam i pracuję w Bielsku-Białej. Studia medyczne ukończyłam na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Ligocie. Po studiach pracowałam na Oddziale Okulistyki w Katowicach – Ochojcu oraz w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Katowicach. Jestem lekarzem, specjalistą w zakresie chorób oczu. Interesuję się psychologią kliniczną. Od wielu lat pracuję z dziećmi. U dziecka często sposób poruszania lub zachowania może dużo podpowiedzieć o jego widzeniu. Obserwacja dzieci dała mi możliwość zauważenia podobnych zachowań u niektórych dorosłych. Bardzo lubię czytać książki, zwłaszcza kryminały. Moim ulubionym autorem jest Agatha Christie. W wolnych chwilach lubię słuchać muzyki. Od ponad 20 lat kolekcjonuję słonie.

Jarosław Paśnik

Jestem lekarzem pediatrą i immunologiem. Pracuję w Klinice Pediatrii w Łodzi. Czasem udaje mi się opowiedzieć o ludziach, o zdarzeniach, których jestem świadkiem, albo o zasłyszanych historiach. Pisanie pozwala mi zrozumieć świat i wierzyć, jak wiele jeszcze przede mną. Jestem przed swoim debiutem powieściowym. W pracy nad nim wspiera mnie żona i moje chłopaki.

Adam Bełda

Studia zacząłem i skończyłem w Krakowie, obecnie pracuję w szpitalu Rydygiera, po stażu chciałbym zacząć specjalizację z psychiatrii (najbardziej interesuję się neuropsychiatrią i z drugiego końca spektrum psychoterapią, zwłaszcza wglądową). Piszę, odkąd nauczyłem się pisać. Pierwszą nagrodę w konkursie literackim miałem w pierwszej klasie szkoły podstawowej, od tamtej pory wciąż coś piszę, z większych osiągnięć – byłem laureatem „Doliny Kreatywnej” TVP oraz w 2011 r. wydałem powieść psychologiczno‑s.f.

Małgorzata Nowaczyk

Urodziła się w Gliwicach. W 1980 r. wyjechała do Kanady, gdzie studiowała medycynę na University of Toronto. Specjalizację w dziedzinie pediatrii uzyskała w Hospital for Sick Children w Toronto, a w dziedzinie genetyki i chorób metabolicznych także w Boston Children’s Hospital oraz Hôpital Necker‑Enfants Malades w Paryżu. Jest profesorem pediatrii i medycyny molekularnej na McMaster University w Hamilton w Kanadzie. Obecnie uczestniczy w studiach magisterskich creative writing na University of British Columbia. Pisanie od lat pomaga jej w pokonywaniu trudów związanych z pracą kliniczną. W 2015 r. w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika w kategorii „proza non‑fiction” zdobyła II miejsce, a w 2016 r. w kategorii „opowieść lekarza – opowieść pacjenta” – I miejsce. Jej opowiadania są drukowane w kanadyjskich i amerykańskich periodykach literackich.