Laureaci konkursu Przychodzi wena do lekarza
Prezentujemy listę laureatów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”.
Foto: pixabay.com
Kategoria Poezja
- Miejsce I: Piotr Piątek „Bezdech”
- Miejsce II: Kazimierz Pichlak „Być twą kobietą”
- Miejsce III: Jerzy Bezecny „Rozmowa z wnukiem”
Kategoria Proza non-fiction
- Miejsce I: Renata Paliga „Badanie nad materiałem biologicznym uformowanym na kształt i podobieństwo”
- Miejsce II: Karolina Kociszewska „Kardiochirurgia”
- Miejsce III: Katarzyna Lewicka „Oko w oko z…”
Kategoria Opowieść lekarza – opowieść pacjenta
- Miejsce I: Jarosław Paśnik „Garstka słów dla Wiktora”
- Miejsce II: Adam Bełda „Uporczywa terapia”
- Miejsce III: Małgorzata Nowaczyk „Którzy zostali”
Piotr Piątek
Urodził się w 1973 r. w Elblągu. Pracuje jako lekarz stomatolog w Kołobrzegu. Autor tomików wierszy: „Dyrygent Fal” (2012, WFW), „Dotyk pod paznokciem” (2013, WFW), „Cały ten tłum” (2015, Wydawnictwo Mamiko). Należy do koszalińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów. W 2016 r. zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika w kategorii „poezja”. Wiersze pisze od dziecka – traktuje to jako rozwijające twórczo hobby.
Kazimierz Pichlak
Urodzony w 1951 r. Doktor nauk medycznych. Od ponad 20 lat ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala w Jeleniej Górze. Autor sześciu tomików wierszy. Ostatni, wydany w kwietniu bieżącego roku, nosi tytuł „Piosenki dla Pań i Panów nie zawsze pruderyjne, czasem frasobliwe”. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych. Niemało podróżuje, głównie w różne góry świata. Ulubiony kraj – Nepal. Był tam 14 razy. Wśród przyjaciół i znajomych niewątpliwy lider w dziadowaniu – siedmioro wnucząt! Człowiek spełniony i na ogół szczęśliwy.
Jerzy Bezecny
Mam 63 lata, pochodzę z czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Po ukończeniu Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie jako stypendysta rządu czechosłowackiego podjąłem studia na Wydziale Lekarskim ówczesnej Akademii Medycznej w Krakowie. Później pracowałem jako psychiatra w różnych placówkach, w większości na Słowacji. Obecnie mieszkam na zmianę w Lewoczy i w Lechnicy na słowackim brzegu Dunajca. Praca lekarza nie tworzy szczęśliwej pary z poetyckim bujaniem w obłokach, więc pomimo iż literatura piękna i poezja były dla mnie zawsze najlepszym sposobem na relaks i regenerację, aktywnie chałturzyć zacząłem dopiero w wieku przedemerytalnym. I choć rozgłosu jako literat na pewno już nie zdobędę, zawsze to duża frajda, jeśli czasami uda się napisać coś, co zainteresuje innych.
Renata Paliga
Urodziła się w 1967 r. Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu. Doktor nauk medycznych, chirurg dziecięcy, pediatra, specjalista medycyny rodzinnej. Obecnie pracuje w Zakładzie Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Zajmuje się głównie etyką lekarską. W latach 2007-2014 publikowała wiersze na łamach m.in. „Pegaza Lubuskiego” oraz kwartalnika „Migotania”. Zdobyła I miejsce w konkursie dla lekarzy „Puls Słowa” (w kategorii „poezja”) oraz wyróżnienie w kategorii proza. Jest laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego Fundacji Gargano w kategorii „proza”. Tomik „Osłuchiwania” był nominowany do Wawrzynu Lubuskiego 2016. Członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. W 2016 r. zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika w kategorii „opowieść lekarza – opowieść pacjenta”. Jak sama mówi – jej największym osiągnięciem życiowym jest syn Jakub.
Karolina Kociszewska
W 2013 r. skończyłam Śląski Uniwersytet Medyczny. W styczniu 2015 r. rozpoczęłam specjalizację z kardiochirurgii i studia doktorancki na Wydziale Lekarskim SUM. Obecnie, po całkowitym przestawieniu planów życiowych, rozpoczynam specjalizację z hematologii w Szpitalu Wojskowym w Warszawie. Pisanie pozwala mi na zachowanie równowagi i oderwanie od codzienności oraz ukazuje medycynę w nieco innym świetle. Humanizuje, uwrażliwia, wyzwala empatię. Kolejną moją ogromną pasją jest taniec, gra na fortepianie i kultura iberoamerykańska. Uwielbiam hiszpańską literaturę, melodyjny język, kuchnię śródziemnomorską oraz eksplorowanie każdego zakątka Hiszpanii, od zdystansowanej Północy aż po zapalczywe Południe.
Katarzyna Lewicka
Mieszkam i pracuję w Bielsku-Białej. Studia medyczne ukończyłam na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Ligocie. Po studiach pracowałam na Oddziale Okulistyki w Katowicach – Ochojcu oraz w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Katowicach. Jestem lekarzem, specjalistą w zakresie chorób oczu. Interesuję się psychologią kliniczną. Od wielu lat pracuję z dziećmi. U dziecka często sposób poruszania lub zachowania może dużo podpowiedzieć o jego widzeniu. Obserwacja dzieci dała mi możliwość zauważenia podobnych zachowań u niektórych dorosłych. Bardzo lubię czytać książki, zwłaszcza kryminały. Moim ulubionym autorem jest Agatha Christie. W wolnych chwilach lubię słuchać muzyki. Od ponad 20 lat kolekcjonuję słonie.
Jarosław Paśnik
Jestem lekarzem pediatrą i immunologiem. Pracuję w Klinice Pediatrii w Łodzi. Czasem udaje mi się opowiedzieć o ludziach, o zdarzeniach, których jestem świadkiem, albo o zasłyszanych historiach. Pisanie pozwala mi zrozumieć świat i wierzyć, jak wiele jeszcze przede mną. Jestem przed swoim debiutem powieściowym. W pracy nad nim wspiera mnie żona i moje chłopaki.
Adam Bełda
Studia zacząłem i skończyłem w Krakowie, obecnie pracuję w szpitalu Rydygiera, po stażu chciałbym zacząć specjalizację z psychiatrii (najbardziej interesuję się neuropsychiatrią i z drugiego końca spektrum psychoterapią, zwłaszcza wglądową). Piszę, odkąd nauczyłem się pisać. Pierwszą nagrodę w konkursie literackim miałem w pierwszej klasie szkoły podstawowej, od tamtej pory wciąż coś piszę, z większych osiągnięć – byłem laureatem „Doliny Kreatywnej” TVP oraz w 2011 r. wydałem powieść psychologiczno‑s.f.
Małgorzata Nowaczyk
Urodziła się w Gliwicach. W 1980 r. wyjechała do Kanady, gdzie studiowała medycynę na University of Toronto. Specjalizację w dziedzinie pediatrii uzyskała w Hospital for Sick Children w Toronto, a w dziedzinie genetyki i chorób metabolicznych także w Boston Children’s Hospital oraz Hôpital Necker‑Enfants Malades w Paryżu. Jest profesorem pediatrii i medycyny molekularnej na McMaster University w Hamilton w Kanadzie. Obecnie uczestniczy w studiach magisterskich creative writing na University of British Columbia. Pisanie od lat pomaga jej w pokonywaniu trudów związanych z pracą kliniczną. W 2015 r. w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika w kategorii „proza non‑fiction” zdobyła II miejsce, a w 2016 r. w kategorii „opowieść lekarza – opowieść pacjenta” – I miejsce. Jej opowiadania są drukowane w kanadyjskich i amerykańskich periodykach literackich.