3 maja 2024

Lekarze bez Granic: przestańcie bombardować szpitale

Na początku sierpnia w wyniku dwóch ataków wojsk rosyjskich na Chersoń w ciągu 72 godzin ucierpiał lokalny szpital. Podczas pierwszego ostrzału zginął lekarz, a pięciu medyków zostało rannych – informują Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières, MSF).

Foto: pixabay.com

To kolejny dowód, że obiekty ochrony zdrowia w Ukrainie nadal nie są bezpieczne.

– Ile razy musimy oglądać to samo? Co trzeba zrobić, by posługujący się bronią okazali odrobinę szacunku dla ludzkiego życia? – pyta Cyril Cappai, szef misji MSF. – Niezależnie od intencji wielokrotnie widzieliśmy personel medyczny i cywili pod ostrzałem. Przesłanie jest proste: przestańcie bombardować szpitale – apeluje Cappai.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. do maja 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła ponad tysiąc ataków na ukraińską infrastrukturę medyczną, w których życie straciło co najmniej 101 osób. Koszty bezpośrednie szkód w sektorze ochrony zdrowia szacuje się na 2,5 mld dol. – Ataki na służbę zdrowia są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

Pozbawiają ludzi opieki, której potrzebują, i mają długoterminowe konsekwencje – podkreśla dr Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie. Według WHO w 10 najbardziej dotkniętych konfliktem regionach działa prawie 90 proc. placówek ochrony zdrowia. Część obiektów zniszczonych w wyniku działań wojennych jest już nawet odbudowywana dzięki wsparciu krajowemu i międzynarodowemu.

Źródło: MSF / WHO