Lubuskie: w końcu będzie szpital dla dzieci?
Plany utworzenia Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze stają się coraz bardziej realne. Ma ono powstać w ramach rozbudowy szpitala wojewódzkiego. To ważna inwestycja z punktu widzenia najmłodszych mieszkańców tego regionu, bo obecnie w woj. lubuskim panują najgorsze warunki leczenia dzieci w całej Polsce.
Foto: UMWL
Lubuskie nie posiada szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego ani oddziału intensywnej opieki – które byłyby przeznaczone specjalnie dla dzieci. Nie działa tam także oddział onkohematologii dziecięcej, a w Polsce jest 15 takich ośrodków.
Najmłodsi i ich rodzice są czasem zmuszeni do leczenia poza granicami województwa, co kosztuje lubuski oddział NFZ ponad 20 mln zł rocznie.
– Nasze województwo znajduje się na ostatnim miejscu w Polsce w zakresie dostępności leczenia dla najmłodszych pacjentów. Te dane statystyczne są bardzo pogrążające nasz region. Nasza inicjatywa wpisuje się więc w strategiczne ramy finansowania ochrony zdrowia i jest absolutnie uzasadniona – przekonuje Elżbieta Polak, marszałek woj. lubuskiego.
Budowa Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze znalazła się na liście projektów strategicznych i ma być finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 (trwają jeszcze negocjacje w tej sprawie z Komisją Europejską, mają one potrwać do listopada), a także z budżetu województwa, budżetu miasta Zielona Góra oraz funduszy Ministerstwa Zdrowia.
Utworzenie Centrum Pediatrii ma kosztować w sumie 80 mln zł. W ramach tej inwestycji powstanie m.in. dziecięcy SOR, blok operacyjny i OIOM, a także więcej pokoi hotelowych dla rodziców/opiekunów (obecnie jest tylko jeden).
30 września odbyło się posiedzenia zespołu na rzecz budowy Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze (na zdjęciu). W spotkaniu udział wzięli: marszałek Elżbieta Polak, lubuscy parlamentarzyści, władze miasta Zielona Góra, dyrekcja tamtejszego szpitala wojewódzkiego oraz specjaliści z zakresu leczenia pediatrycznego.
ls