12 kwietnia 2024

Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet już otwarte

Nowoczesne sale porodowe i operacyjne, komfortowe pokoje dla matek z dziećmi, kompleksowa opieka nad kobietą dojrzałą, w tym leczenie chorób onkologicznych – między innymi te zadania będzie realizować Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, które powstało w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie.

Foto: UMWM

W uroczystym otwarciu centrum, w którym Małopolanki i ich pociechy będą mogły liczyć na najwyższy standard opieki, uczestniczyli marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak.

– W małopolskich szpitalach przeprowadzamy prawdziwą rewolucję. Modernizujemy, remontujemy, tworzymy zupełnie nowe oddziały, a także wyposażamy je w najwyższej jakości sprzęt. A wszystko po to, by w razie potrzeby Małopolanie byli leczeni na europejskim poziomie – mówi marszałek Jacek Krupa.

– Na tym co najcenniejsze, czyli zdrowiu,  nie możemy oszczędzać, dlatego z naszego regionalnego programu na tego typu inwestycje przekazaliśmy łącznie ponad 565 mln zł. Z tej puli wsparcie w wysokości 12 mln zł pozwoliło zrealizować projekt związany z powstaniem centrum. Co więcej, do tej inwestycji dołożyliśmy także 750 tys. zł z budżetu województwa – dodaje.

W nowoczesnym centrum, które powstało w krakowskim „Rydygierze” pacjentki oraz ich pociechy będą mogły liczyć na doskonałą opiekę i pomoc najwyższej klasy specjalistów. Zapleczem Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet stały się zmodernizowane oddziały ginekologii, położnictwa i neonatologii. To właśnie w części neonatologicznej przygotowano miejsce do kompleksowej opieki nad noworodkami, które wymagają wzmożonego nadzoru oraz wysokospecjalistycznej aparatury medycznej.

W sali intensywnej opieki noworodka utworzono 5 stanowisk, a w sali pośredniej 6 miejsc dla nowonarodzonych dzieci wymagających specjalistycznej opieki. W ramach projektu utworzono też zaplecze do inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu. To bardzo ważne przedsięwzięcie, ponieważ obecnie w Małopolsce nie ma placówki, która zajmowałaby się ciężarnymi w tak trudnych przypadkach, od pierwszych tygodni ciąży aż po sam poród.

W placówce z myślą o kobietach w patologicznej ciąży będzie realizowana diagnostyka genetyczna, cytogenetyczna oraz badania prenatalne. Dzięki temu przyszłe mamy będą mogły w jednym miejscu przeprowadzić szczegółowe badania i otrzymać rzetelną diagnozę. Oddział będzie dysponował inkubatorem transportowym. Co więcej, młode matki zyskają również w pełni wyposażony pokój laktacyjny.

– Nowopowstałe centrum będzie służyć przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom naszego regionu, ale także ich mamom czy parom, które starają się o potomstwo. Co ważne, w przypadku problemów związanych z urodzeniem dziecka rodzice otrzymają kompleksową pomoc psychologiczną. Ponadto drzwi centrum będą otwarte dla pacjentek dojrzałych, a także tych borykających się z problemami onkologicznymi. Dzięki temu mieszkanki naszego regionu, bez względu na wiek, mogą mieć pewność, że w razie potrzeby będą otoczone jak najlepszą opieką – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny w województwie za obszar zdrowia.

Innowacyjna oferta medyczna nowopowstałego centrum jest dedykowana także parom, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o potomstwo. To właśnie tutaj będą mogły znaleźć fachową pomoc i podjąć skuteczne leczenie. W szpitalu Rydygiera utworzono bowiem zaplecze do diagnostyki i leczenia niepłodności z wyposażeniem laboratoryjnym do badań hormonalnych. Na potrzeby ośrodka zakupiono także najnowocześniejszą aparaturę endoskopową.

W ramach Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet opieką zostaną otoczone także kobiety dojrzałe. Na wsparcie mogą tu liczyć pacjentki z problemami uroginekologicznymi oraz te wymagające leczenia onkologicznego, w tym m.in.: chirurgii onkologicznej, hematologii czy radioterapii. Dzięki temu kobiety w jednym miejscu otrzymają kompleksową pomoc. Szacuje się, że teraz placówka będzie wykonywać nawet 25 operacji onkologicznych w miesiącu. Dodatkowo zadbano też o aspekt ekologiczny montując w placówce system oszczędnego gospodarowania energią i wodą, a szpital – oprócz nowego sprzętu medycznego – zyskał nowoczesną aparaturę i urządzenia IT.

Źródło: UMWM