5 października 2024

Mieszkanie kupione z mężem może być ryzykowne

Gdy mąż i żona kupują wspólnie lokal mieszkalny, mogą liczyć na zwolnienie z PCC. Ale nie zawsze. Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy jedynie transakcji na rynku wtórnym. W przypadku zakupu na rynku pierwotnym mamy do czynienia z VAT.

Fot. pixabay.com

Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego lokalu dotyczy sytuacji, kiedy nabywamy prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Jednak w przepisach są pułapki. Jeśli małżonkowie w nie wpadną, zapłacą podatek. Jeśli będą współwłaścicielami nabywanego mieszkania, a mąż posiada już jedną nieruchomość, a żona nie, to i tak będą musieli zapłacić PCC od całej transakcji. Nie będzie miało znaczenia, czy mają rozdzielność majątkową.

Na zwolnienie nie mogą liczyć małżonkowie, jeśli jeden z nich nabył choćby ułamek udziałów nieruchomości w ramach darowizny lub więcej niż połowę nieruchomości w ramach spadku. Podobnie jest w przypadku posiadania nieruchomości poza granicami Polski. Na zwolnienie nie mogą też liczyć małżeństwa, które kupują np. tylko połowę domu od jednego z właścicieli.

Na konieczność zapłacenia PCC muszą przygotować się także te małżeństwa, które kupują dom w budowie. Chodzi o budynek bez pozwolenia na użytkowanie lub taki, w sprawie którego nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu prac.

awa