Minister zdrowia: 6 proc. PKB na zdrowie to za mało, będzie 8 proc.
Ochrona zdrowia nie może być obszarem niedoinwestowanym, w którym „nie ma pieniędzy, gdzie personel zarabia znacznie mniej niż w gospodarce, a pacjenci nie mają dostępu do nowoczesnych terapii”.
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Foto: Mariusz Tomczak
Między innymi w taki sposób minister zdrowia Łukasz Szumowski uzasadniał tezę, że ochrona zdrowia jest traktowana przez rząd Mateusza Morawieckiego jako inwestycja.
– Nasz rząd chce stworzyć jednakowe szanse. Obecnie jest bardzo różny poziom szpitali. Tutaj wyrównanie tych warunków jest bardzo istotne – zaznaczył marszałek senatu Stanisław Karczewski.
Słowa te padły podczas panelu „Inwestycja, a nie koszt – jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia?”, który odbył się 4 września w ramach 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Naprawa tych wielu lat zaniedbań wymaga czasu, pieniędzy i kadr. To ani jeden rok, ani jedna kadencja – powiedział minister Łukasz Szumowski. Jak dodał marszałek Stanisław Karczewski, ochrona zdrowia to dziedzina niezwykle złożona, wymagająca współpracy różnych resortów.
W kolejnych latach wyzwaniem będą m.in. kwestie związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz dalsze zmniejszenie kolejek do badań i lekarzy specjalistów. W jego ocenie polityka rządu, którą zaobserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, przynosi efekty. – Skupiliśmy się na tomografii, endoprotezach, zaćmie, tam kolejki zmalały. To samo chcemy zrobić w przyszłej kadencji u najbardziej oczekiwanych specjalistów. Tego nie da się zrobić bez kadry i wzrostu nakładów – zapowiedział minister Łukasz Szumowski.
– Polacy oczekują stopniowej poprawy. To, co już zrobiliśmy, to taka stopniowa poprawa, ale przed nami jeszcze ogromne wyzwania, żeby sprostać oczekiwaniom obywatelom mieszkającym w różnych miejscowościach w Polsce, nie tylko największych ośrodkach – podkreślił minister zdrowia. Wydatki publiczne w ochronę zdrowia będą w tym roku wyższe od założonych w ustawie o kilka miliardów złotych (mają sięgnąć ok. 102 mld zł). Odnosząc się do tzw. ustawy 6 proc. PKB, powiedział: – Ta ustawa to za mało. Jestem przekonany, ze jeśli zrealizujemy ją do końca, to będziemy mówić o „ustawie 8 proc.”.
Poza szefem resortu zdrowia i marszałkiem senatu w debacie uczestniczyli m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Ten ostatni zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia rządowej polityki nakierowanej na długie lata w zdrowiu, co – jak podkreślił – wymusza sytuacja na rynku pracy. – Zmienia się rola pracodawcy. Musimy starać się utrzymać i powiększać zasoby, które mamy – podkreślił minister Stanisław Szwed, dodając, że braku rąk na rynku pracy nie da się załatać pracownikami z zagranicy.
Odbywające się od 1992 r. Forum Ekonomiczne w Krynicy to prestiżowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych. Od kilku lat na tę największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej, nazywaną czasem „polskim Davos”, przyjeżdża ponad 4 tys. gości z całego świata. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymieniają szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci oraz przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów z ponad 60 krajów. Przez kilka dni w Krynicy obecni są dziennikarze z całego świata.
Od 10 lat nieodłączną częścią Forum Ekonomicznego jest Forum Ochrony Zdrowia, które umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów zarządzania systemem ochrony zdrowia, oraz pokazuje, jak ważny jest to aspekt w debacie publicznej. W debatach uczestniczą eksperci, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.
W dyskusjach uczestniczą także przedstawiciele samorządu lekarskiego. Wśród parterów instytucjonalnych Forum są m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, a najciekawsze debaty relacjonuje prosto z Krynicy „Gazeta Lekarska”. Więcej o tegorocznej edycji Forum TUTAJ.
Mariusz Tomczak