30 marca 2025

Minister zdrowia ujawniła plan na wypadek wojny

W czwartek w Sejmie minister Izabela Leszczyna zaprezentowała plan działań ochrony zdrowia w przypadku zwiększonego zagrożenia wystąpieniem konfliktu zbrojnego, w tym na wypadek wojny. Ma on objąć pięć zakresów, a wśród nich znalazło się m.in. zwiększenie udzielania świadczeń szpitalnych.

Fot. gov.pl

Zawarte w planie wytyczne wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa. Dotyczą one pięciu zakresów. Jeden z nich przewiduje wzrost udzielania świadczeń szpitalnych – każde województwo zostanie zobligowane do zabezpieczenia 75 łóżek w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

Jak zapowiedziała Izabela Leszczyna, planowane jest zwiększenie co najmniej o 100 proc. ilości pobieranej krwi i jej składników. Wspomniała także o dodatkowej liczbie świadczeń ze strony systemu państwowego ratownictwa medycznego, tworzeniu tzw. zespołów zastępczych miejsc szpitalnych organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wzmocnieniu zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego.

– Rozpoczęliśmy koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia proces stworzenia systemu zabezpieczenia leczenia oparzeń, który przygotuje nas nie tylko na ewentualne działania wojenne, ale też zabezpiecza na czas pokoju, w razie katastrof czy ataków terrorystycznych – wyjaśniła Izabela Leszczyna, dodając, że 60 proc. urazów wojennych związanych jest z oparzeniami.

W sytuacji, gdybyśmy mieli do czynienia z konfliktem zbrojnym, wszystkie działania ochrony zdrowia będą finansowane z budżetu państwa – podkreśliła szefowa resortu.