Mniej biurokracji. Przedstawiciele NRL w zespole Ministerstwa Zdrowia
Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) wejdą w skład zespołu, który przygotuje koncepcję systemu automatycznie określającego poziom refundacji leków – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Obecnie poziom refundacji w recepcie określa lekarz na podstawie takich informacji jak wiek pacjenta i rodzaj schorzenia.
Samorząd lekarski od dawna apeluje o zmiany. Zdaniem Prezydium NRL lekarz powinien mieć na względzie przede wszystkim dobro pacjenta, zamiast zastanawiać się nad ustalaniem poziomu refundacji. To jednak w końcu może się zmienić.
„Jeszcze w tym roku powinna powstać funkcjonalność, która lekarskim aplikacjom gabinetowym pozwoli z automatu zaciągnąć do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji. W Ministerstwie Zdrowia rozpoczyna prace nad tym rozwiązaniem specjalny zespół” – poinformowano w czwartek na stronie resortu zdrowia.
Jego zadaniem będzie m.in.:
- zebranie doświadczeń międzynarodowych,
- wskazanie listy leków, które wejdą do systemu informatycznego,
- opracowanie zasad działania,
- opracowanie modelu sztucznej inteligencji, która ułatwi dobór poziomu refundacji.
W skład zespołu – poza reprezentantami ministra zdrowia – wejdą przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, NRL, Porozumienia Zielonogórskiego oraz Rady Organizacji Pacjentów działającej przy ministrze zdrowia.
– Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.