Nagrody „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje” wręczone
Podczas gali w auli PIM MSWiA wręczono nagrody w 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Promuje on osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające na rzecz zdrowia i ochrony środowiska, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Gazeta Lekarska”.
– Dla opinii publicznej, wszystkich nas, największe znaczenie mają moim zdaniem kwestie bezpieczeństwa pacjentów i redukcji zdarzeń niepożądanych, a szczególnie zakażeń szpitalnych. To obszar, w którym wiele jest robione, ale nadal wiele jest do zrobienia – mówił przewodniczący Kapituły Konkursu dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor Szpitala Świętego Ducha w Sandomierzu.
W tym roku zgłoszono kilkaset projektów, z czego do ścisłego finału zakwalifikowano ponad 200 z nich. Konkurs „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje” jest elementem programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”, prowadzonego przez Idea Trade od 2015 roku. Uroczysta gala i rozdanie wyróżnień odbyło się 7 listopada 2024 roku w Warszawie.
– Rywalizacja jest okazją dla szpitali, organizacji, samorządów i firm zajmujących się zdrowiem oraz ochroną środowiska, by pokazać pozytywne przykłady działań i wymieniać się wiedzą – mówi Marcin Malinowski, sekretarz Kapituły, partner zarządzający w Idea Trade. – Zdając sobie sprawę z wielu bolączek i ograniczeń systemowych, szczególnie w szpitalach, wspólnie prezentujemy i promujemy ludzi oraz zespoły, którym „chce się chcieć” – dodaje.
Kapituła składa się z praktyków ochrony zdrowia, zwycięzców z lat ubiegłych. Skład kapituły jest znany publicznie i dostępny na stronie: https://szpitalprzyszlosci.pl/kapitula-konkursu. Jej członkiem jest także redaktor naczelny „Gazety Lekarskiej” Piotr Kościelniak. Patronat honorowy nad Konkursem objęli prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, dyrektorka Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB Agnieszka Szczygielska i Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski. Partnerem Konkursu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
A oto tegoroczni zwycięzcy:
Kategoria 1: „Innowacje w szpitalu – medycyna”
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii z połączonymi projektami: „Serce całkowicie sztuczne nowej generacji Aeson Carmat” oraz „Wprowadzenie zaawansowanych metod leczenia chorych z martwicą wątroby obejmujących ratunkową hepatektomię, wielkoobjętościowe plazmaferezy, mechaniczne wspomaganie układu krążenia i intensywną terapię z następczym przeszczepieniem wątroby”.
Kategoria 2: „Innowacyjny szpital – zarządzanie”
- Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie – „Innowacyjne metody zarządzania informacją – technologia RPA w codziennej praktyce WMCCP”.
Kategoria 3: „Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych”
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie – „Interaktywna Karta oceny ryzyka zakażenia jako narzędzie poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego”.
Kategoria 4: „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”
- Fundacja LPP z siedzibą w Gdańsku – „Niebieskie Trampki”
Kategoria 5: „Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników”
- KGHM Polska Miedź S.A. – „Kształtowanie prawidłowych postaw załogi KGHM Polska Miedź S.A.”
Kategoria 6: „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” – ex aequo:
- PZU Zdrowie S.A. – „Inteligentny edytor w procesie opisu badań obrazowych”
- Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku – „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży”
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – „Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej”.
Kategoria 7: „Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego”
- Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce – „Sygnał Pierwszy – Sygnał Ostatni – budowa „Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej”.
Pełna lista laureatów i finalistów znajduje się na stronie www.szpitalprzyszlosci.pl.