Najlepsze uczelnie medyczne 2020
Które uczelnie wyższe kształcące przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów są w światowej czołówce?
Foto: pixabay.com
W najnowszej edycji szanghajskiego rankingu dziedzin naukowych (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects, GRAS) w kategorii oceniającej uczelnie z zakresu medycyny klinicznej pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda.
Na drugim miejscu znalazła się kolejna amerykańska uczelnia – Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, a na trzecim – brytyjski Uniwersytet Cambridge. W pierwszej 50. zestawienia jest obecnych w sumie aż 26 uczelni amerykańskich (z czego siedem w pierwszej 10.) i osiem z Wielkiej Brytanii, a także po trzy – z Australii i Francji, po dwie – z Kanady, Danii i Holandii oraz po jednej z Niemiec, Szwecji, Belgii i Hiszpanii.
W całym, liczącym 500 pozycji zestawieniu, znalazły się cztery polskie uczelnie medyczne: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (miejsca od 201 do 300), a także Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny w Łodzi (301 – 400). W kategorii uczelni wyższych kształcących lekarzy dentystów pierwsze dwa miejsca zajęły amerykańskie uczelnie – Uniwersytet Michigan w Ann Arbor i Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill.
Trzeci był brytyjski King’s College London (Kolegium Królewskie w Londynie). Jeśli zaś chodzi o dalsze pozycje, to także widać wyraźną dominację uczelni z USA. Co jednak ciekawe, pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają belgijski Katolicki Uniwersytet Lowański (KU Leuven) i brazylijski Uniwersytet w Sao Paulo, a w pierwszej 50. rankingu znalazły się uczelnie z wielu innych krajów, m.in. z Japonii, Szwajcarii, Szwecji, Kanady, Finlandii, Australii i Chin. W całym, obejmującym 300 pozycji zestawieniu uczelni kształcących stomatologów, nie znalazła się ani jedna placówka z Polski.
Ranking GRAS publikowany jest od 2009 r. To zestawienie najlepszych uczelni na świecie w podziale na 54 dyscypliny naukowe. Ranking tworzony jest m.in. w oparciu o liczbę publikacji naukowych oraz ich cytowań, liczbę publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych czy liczbę pracowników naukowych, którzy otrzymali prestiżowe nagrody w określonej dziedzinie.